Zadné dvere izraelského autobusu: samovražedných atentátnikov by mal zastaviť detektor na výbušniny. FOTO - REUTERS
Izraelskí vodiči sú na európske pomery nervózni egoistickí zmätkári, ale v prípade autobusov vám hrozí najväčšie nebezpečnstvo od samovražedných atentátnikov. Za tri roky novej intifády zabili Palestínčania asi 900 Izraelčanov, polovica z nich zaplatila za to, že šla autobusom.
„Smrtiace" sú hlavne mestské autobusy v Jeruzaleme - kto môže, nenastupuje do nich pri hlavnej autobusovej stanici či na hlavnom bulvári Ben Jehuda. Rizikové sú aj zastávky na výpadovkách - je k nim ľahší prístup a tí, čo doviezli atentátnika, sa odtiaľ dostanú skôr ako zo zapchatého mesta.
Izraelská autobusová spoločnosť Egged, pre ktorú každý výbuch znamená finančnú aj imidžovú stratu, už na súde podala žalobu na palestínsku samosprávu za to, že nerobí nič pre zastavenie atentátnikov. Je jasné, že Egged zatiaľ nemá šancu na úspech - muselo by sa totiž preukázať priame spojenie medzi teroristami a palestínskou samosprávou. Aj keď v Izraeli je len málo ľudí, ktorí si to nemyslia, dôkazy sa hľadajú ťažko.
Občania židovského štátu aj turisti sa však autobusmi chcú voziť, ale tak, aby sa pri tom nemuseli nervózne obzerať, šacovať spolucestujúcich pohľadom, pýtať sa ich, čo nesú v tej veľkej taške, a prihlúplo žartovať o tom, že dnes ešte nič nevybuchlo a či je lepšie sadnúť si k oknu, „aby sme rýchlejšie vyleteli". Štát sa o nich chce starať a zároveň nechce pustiť ku dnu jedného z najväčších zamestnávateľov v krajine - autobusovú dopravu.
Navyše, v niektorých oblastiach krajiny - hlavne na juhu, kde nie je železnica, a na územiach, kde žijú osadníci, sú autobusy často jediným verejným dopravným prostriedkom. Do osád odmietajú pre obavy z ostreľovačov chodiť taxíky a mnohí osadníci ani nemajú na to, aby si ich mohli zaplatiť.
Preto tento týždeň minister dopravy Avigdor Liebermann predstavil prototyp autobusu, ktorý by mal zabrániť, aby samovražedný atentátnik čo i len doň nastúpil. Pri zadných dverách majú byť namontované detektory výbušnín, autobusy budú opancierované tak, aby sa minimalizovali straty, ak sa atentátnik odpáli na zastávke.
Prvých päť takýchto autobusov začne premávať po Izraeli už na budúci týždeň. Ak sa osvedčia, systém namontujú aj do ostatných. Bude to stáť tisíce dolárov.
Najväčšia zodpovednosť však aj tak zostane na vodičoch autobusov. Tak ako doteraz budú musieť sledovať nastupujúcich a rýchlo zatvoriť dvere pred tými, ktorí sa im budú zdať podozriví a zapípajú v ráme na výbušniny. V tlačenici je to mimoriadne ťažké a to nevyrieši nijaký sofistikovaný systém.
Izrael si vymení zajatcov s Hizballáhom
JERUZALEM - Izrael v sobotu oznámil, že členov šíitskeho hnutia Hizballáh vymení za izraelského obchodníka a telá troch izraelských vojakov. Hizballáh je úhlavným nepriateľom Izraela.
Premiér Ariel Šaron včera rozhodnutie vlády obhajoval. Tvrdil, že bolo správne, zodpovedné a z morálneho hľadiska nenapadnuteľné.
Podľa jedného z vodcov Hizballáhu - šajcha Hasana Nasralláha - má Izrael vrátiť mŕtve telá 59 Libanoncov a Palestínčanov. Neskôr má prepustiť dokopy viac ako 400 zajatcov, medzi nimi bývalých lídrov Hizballáhu. Výmenou za nich má Hizballáh prepustiť obchodníka Elhanana Tannenbauma, ktorého uniesli spolu s troma vojakmi. Tí sú vraj mŕtvi. (čtk)
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Jeruzalem - Bratislava