Najmä viacčlenné sociálne slabé rodiny majú obavy, či budú môcť zvýšené platby mestu odviesť. Podľa primátora mesta Jána Bodnára mesto nemalo inú šancu, ako vysoký deficit spojený s odvozom odpadu pokryť. V porovnaní s viacerými rovnako veľkými mestami sú však platby za odpad v Prievidzi stále nižšie.
Minulý rok sa platby za odpad nezvyšovali vôbec, mesto tak na uskladnenie odpadu dalo v priemere o sedem miliónov korún viac, ako vybralo od občanov. Tento rok musí mesto počítať aj s tým, že počet neplatičov mestských daní a poplatkov vzhľadom na zhoršujúcu sa životnú úroveň ešte narastie.
„Podľa zákona by sme mohli tieto platby vymáhať súdnou cestou, agenda s tým spojená by však bola podstatne drahšia ako suma, ktorú nám obyvatelia dlhujú," konštatuje primátor. Hlavným zdrojom komunálnych problémov sú podľa neho slabé podielové dane, ktoré patria v rámci Európskej únie k najnižším. Suma dvetisíc korún na hlavu nestačí napríklad v Prievidzi ani na opravu komunikácií.
V Prievidzi uvažujú aj nad stavbou spaľovne tuhého komunálneho odpadu. Projekt im ponúkla renomovaná švédska firma, ktorá má na spaľovanie moderný patent. Realizácii projektu zatiaľ bráni platná legislatíva.
Podľa primátora nie je logické, že výstavbu spaľovní reguluje štát, ani to, že časť energie by museli dodať do siete za ceny, ktoré stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Štát by odkupoval energiu zrejme za nižšiu cenu, ako je jej výroba.
Dostatočne sa podľa neho nevyužívajú ani zdroje z Recyklačného fondu. Mesto rokovalo aj s partnermi z firmy Envi Pack, ktorá by im za tonu triedeného odpadu platila 400 korún. Hoci je to suma pomerne nízka, ako štart programu recyklácie by mohla byť v Prievidzi užitočná.
Autor: KVETA FAJČÍKOVÁ