Na Slovensku sa zarába v priemere deväťkrát menej ako vo Francúzsku či Nemecku. V európskom rebríčku sa platy Slovákov pohybujú na dolných priečkach. Väčšiu sumu si na výplatnej páske nájdu občania všetkých okolitých krajín - spomedzi V 4 najviac Česi. Z kandidátskych krajín majú nižšie platy len v pobaltských štátoch, Bulharsku a Rumunsku.
V raste miezd by Slovensku mohol pomôcť aj vstup do Európskej únie. Určite sa však neprejaví hneď, ale až s odstupom času. „Samotný vstup do EÚ priemerné mzdy nezvýši. Avšak členstvo dáva príležitosť, aby si najmä aktívni ľudia s vyšším vzdelaním, či kvalifikáciou polepšili," myslí si Pavol Ondriska, ekonomický analytik Slávie Capital.
Zmení sa aj trh práce. „Zvýši sa dopyt najmä po službách - poradenstvo, či finančné služby a v prihraničných regiónoch aj po remeslách," predpokladá.
Výšku platu bude menej ako v minulosti určovať počet odpracovaných rokov. „V súčasnosti sa už začínajú presadzovať trhové faktory ako vzdelanie, schopnosti a miera preberania zodpovednosti. Navyše, zvýrazňovať sa bude aj rozdiel v úspešnosti podnikov," myslí si Ondriska.
Vyrovnanie sa platovej hladine únie je otázkou desaťročí. Podľa Ondrisku sa napríklad platy manažmentu vyrovnajú európskym oveľa skôr.
(tc)