Priemyselné parky sú podľa doterajších informácií ideálnym riešením, ako do regiónu pritiahnuť investorov, ktorí dajú ľuďom prácu. V Košickom kraji je jediný priemyselný park v obci Kechnec pri Košiciach. Jedným z dvoch investorov, ktorí tam vyrábajú, je americká elektrotechnická firma Molex. Pred rokom rozšírila svoje výrobné priestory o 5040 štvorcových metrov výstavbou nového skladu, čím utvorila pracovné príležitosti pre takmer sto ďalších pracovníkov. FOTO - TASR
KOŠICE - Mesto Košice už skompletizovalo všetky materiály a požiadalo ministerstvo hospodárstva a vládu o schválenie a financovanie priemyselného parku s pracovným názvom Pereš-letisko.
„Na splnenie všetkých podmienok, ktoré ukladá zákon o priemyselných parkoch, nám, žiaľ, chýba základná, a to zmluvy o budúcich zmluvách s potenciálnymi investormi. Mali sme rozbehnuté rokovania so silným investorom z Fínska, ktorý mapoval situáciu v strednej Európe a v prvej etape chcel investovať sedem miliónov eur. Napokon sa spoločnosť rozhodla pre Ústí nad Labem," informoval zmocnenec mesta Košice pre realizáciu priemyselného parku Pereš Ján Jakubov.
Ako dodal, kým nebudú mať zmluvne zaviazaných základných investorov, ministerstvo hospodárstva zrejme odloží predloženie parku na schválenie do vlády. Zástupcovia Košíc sa v súčasnosti usilujú získať výnimku, aby súhlas na zriadenie priemyselného parku dostali aj bez záväzných prísľubov investorov. Tento súhlas je dôležitý najmä z hľadiska financovania. Bez neho Košice nemôžu získať dotáciu na výstavbu inžinierskych sietí vo výške 70 percent z predpokladaných nákladov na prvú etapu. „Odhadujeme, že zhruba 60 miliónov korún musí mať k dispozícii mesto, ďalšími približne 140 miliónmi korún by prispel štát," dodal Jakubov.
Podľa neho nie je problém v tom, že by investori o Košice nemali záujem, ale každý z nich sa pýta na to, kedy bude môcť svoju investíciu realizovať. Lenže k tomu môže dôjsť až potom, keď mesto bude mať zriadený priemyselný park, schválený vládou, a vybudovanú infraštruktúru.
Splnomocnenec zdôraznil, že existujúce priemyselné parky na Slovensku vznikli až potom, keď prišli investori. „To je prípad automobilky PSA v Trnave alebo parku v Kechneci. Najprv tu bol investor, podporený vládou, a až dodatočne bol zriadený priemyselný park."
Aká výroba môže byť umiestnená v priemyselnom parku Pereš, je presne vymedzené: ľahký priemysel, high-tech technológie, logistické centrá, služby súvisiace s letiskom - kargo systémy alebo hotel.
Občania Pereša nemusia mať obavy, že výstavba parku zhorší ich životné prostredie. Ministerstvo životného prostredia sa k predloženej štúdii vyjadrilo kladne.
RENÁTA NÉMETHOVÁ