Peter Lipa ako spoluorganizátor Bratislavských jazzových dní dúfa, že vďaka vstupu do únie bude príprava festivalu jednoduchšia a tiež, že naši umelci budú mať menej opletačiek na hraniciach s Rakúskom.
Toho, že zo Slovenska odídu tí najlepší, sa naši umelci neboja. Vstup do únie im však v mnohom zjednoduší život. „Odpadne finančne i časovo náročné vybavovanie pri organizácii a prevoze výstav, čo je veľká šanca pre prezentáciu našej tvorby," dodáva Sikora.
Z podobných dôvodov sa na vstup do únie teší aj populárny slovenský džezman a spoluorganizátor Bratislavských jazzových dní Peter Lipa. „Dúfam, že bude zrušená zrážková daň, ktorá priveľmi zaťažuje rozpočet pri organizovaní koncertov zahraničných hviezd. Ako organizátori musíme ešte v tomto roku platiť 19-percentnú daň z honoráru svetovej hviezdy."
Lipa očakáva aj oveľa jednoduchšie podmienky pri organizovaní koncertov slovenských hudobníkov v únii. Sám neraz podstúpil nekonečné ťahanice na hraniciach s Rakúskom. „Viackrát sa nám stalo, že naše auto odstavili bokom a rakúski colníci žiadali, aby sme zaplatili poplatky za hudobné nástroje."
Azda najviac sa na úniu tešia filmári. „Pri vyvolávaní filmovej suroviny konečne nebude treba platiť clo, ktoré niekedy tvorilo až desať percent z celkového rozpočtu," hovorí jeden z najúspešnejších tvorcov mladej generácie, režisér Peter Kerekes. Keďže u nás zanikli filmové laboratóriá na Kolibe, on i jeho kolegovia chodia spracovávať svoje diela do susedných krajín. To sa zrejme tak skoro nezmení, ale filmári ušetria značnú časť peňazí.
Ďalšie výhody prídu so zjednotením legislatívy a rozšírením nášho trhu. „Tým, že kontrakty sa budú robiť jednoduchšie, vzniká šanca získať viac koprodukčných partnerov," tvrdí Kerekes. Začlenenie Slovenska do únie by mohlo oživiť našu kinematografiu, ktorá dnes ledva prežíva a produkuje minimálny počet nových filmov.
(peb, her, ba)