Na archívnej snímke z roku 2000 austrálsky fotograf nemeckého pôvodu Helmut Newton pózuje vo francúzskom Cannes pred svojimi nahými modelkami. FOTO - TASR/AP
zvráteností, umelec, ktorý dokázal šokovať, ale aj pobaviť a zaujať široké vrstvy divákov, zomrel v piatok v Hollywoode pri dopravnej nehode. Mal 83 rokov.
Helmuta Newtona môžeme považovať za milého búrateľa sexuálneho tabu, ale aj za nechutného sexistu. Za muža, ktorý prispel k emancipácii žien, a tiež ako voyeura, ktorý s nežným pohlavím zachádza ako s utierkou na jedno použitie. Na Helmutovi Newtonovi bola zvláštna práve vyváženosť medzi dobrom a zlom, ktoré z jeho fotografií vyžaruje. „Jeho snímky virtuózne balansujú na hranici už dovoleného a ešte zakázaného," píše sa v úvode jeho autobiografie Helmut Newton - Vlastný životopis, ktorú v českom preklade minulý rok vydalo vydavateľstvo Slovart.
Narodil sa 31. októbra 1920 v Berlíne ako Helmut Neustädter do bohatej židovskej rodiny - rodičom patrila najväčšia nemecká továreň na gombíky. V pätnástich si povedal, že bude fotografom. Otec ho varoval: „Chlapče, skončíš v stoke. Jediné, čo ťa zaujíma, sú dievčatá a fototgrafie." Ako osemnásťročný utiekol z Nemecka pred nacistami a vojnu strávil v Austrálii. Tam sa zoznámil so svojou múzou a tiež manželkou June. Do Európy sa vrátil na konci päťdesiatych rokov. S reklamnou fotografiou začal v Paríži - prispieval do najexkluzívnejších časopisov Vogue a Elle. Sú to fotografie nebezpečne vyzerajúcich žien, často odhalených, zmes luxusu a obscénnosti. Dráždivé vyznenie diela často dopĺňali aj sadomasochistické atribúty - v tom bol Helmut Newton priekopníkom. Ohromil cudný svet módnej fotografie. „Nikomu svoje fotografie nenútim. Ľudia si ich vyberajú," povedal. V sedemdesiatych rokoch fotografoval v parížskom metre za plnej prevádzky slečny, ktoré boli oblečené iba v drahých kožuchoch. „Mojím najobľúbenejším ateliérom bola totiž ulica plná ľudí," tvrdil.
Newton, ktorého fotografie sme videli na výstave aj v Bratislave, bol podľa mnohých „najlepší z najlepších". V októbri minulého roka venoval viac ako 1000 fotografií novej galérii v Berlíne. Ako vtedy vyhlásil, je „hrdý" na to, že jeho diela budú vystavené v jeho rodisku. Nemecký kancelár Gerhard Schröder označil jeho rozhodnutie za „znak zmierenia".
Mať portrét od Helmuta Newtona sa stalo dobre zaplatenou módou. Fotografoval aj politikov či umelcov. Pred jeho objektívom sa tak napríklad objavili Paloma Picasso, Pierre Cardin, Naomi Campbellová, Jean-Marie Le Pen a Claudia Schifferová, Anthony Hopkins, Marlene Dietrichová či módny návrhár Gianni Versace. Bezdetný Helmut Newton mal austrálske občianstvo, žil v Monte Carle a často pracoval v Spojených štátoch.
(reuters)