Fotografia z 15. januára z výšky 273 kilometrov ukazuje kanál, ktorý pravdepodobne vytvorila tečúca voda. FOTO- REUTERS
Na južnom póle Marsu je voda, tvrdí európska sonda Mars Express
DARMSTADT - Európska sonda Mars Express zistila na povrchu Marsu prítomnosť vody. Objavila ju na južnom póle červenej planéty vo forme ľadu.
„Na južnom póle Marsu sme identifikovali vodu vo forme ľadu," povedal Vittorio Formisano, jeden z vedúcich misie Mars Express, na tlačovej konferencii v kontrolnom centre Európskej vesmírnej agentúry v nemeckom Darmstadte.
„Pátrali sme po nej na južnom póle a tu sme ju tiež objavili, pravdepodobne vôbec prvýkrát," citovala agentúra AP ďalšieho z vedcov Jeana-Pierra Bibringa.
Sonda Mars Express, ktorá je materskou loďou neúspešného modulu Beagle-2, sa teraz nachádza na obežnej dráhe Marsu. Z nej pomocou radarov analyzuje miestnu atmosféru, fotografuje planétu a na jej povrchu i pod ním pátra po známkach vody či ľadu, ktorých prítomnosť by mohla vytvoriť podmienky na prežitie organizmov.
(čtk)
Americký expertný tím NASA, ktorý zabezpečuje misiu na planétu Mars, si včera vydýchol. Robot Spirit, ktorý dva dni takmer nereagoval na akékoľvek signály zo Zeme, sa poobede ozval. Potvrdili sa tak optimistické predpovede, že robot je „nažive" a jeho mlčanie - najdlhšie od pristátia na červenej planéte - spôsobili len dočasné technické problémy.
Spirit stíchol v stredu popoludní nášho času. Až dovčera sa z neho do riadiaceho strediska v Kalifornii dostali len náhodné a bezvýznamné ruchy. Signály nezachytila ani americká sonda Mars Global Surveyor, ktorá prelieta len 400 kilometrov nad povrchom Marsu, a okrem priameho spojenia predstavuje druhý spôsob získavania informácií z robota.
Vo štvrtok ráno preto americký expertný tím vyslal na Mars výzvu v znení: „Ak nás počuješ, pípni!" Spirit po niekoľkých hodinách odpovedal jednoduchým päť minút trvajúcim signálom, nebol však schopný spracovať zložitejšie povely.
„Znamená to, že antény sú v poriadku, ale zlyháva počítačová technika," vysvetľoval včera BBC jeden z expertov Richard Cook.
Vedci pritom zvažovali dve možnosti, ktoré mohli ťažkosti spôsobiť. Prvou mala byť porucha letového softvéru, druhou porucha počítačovej pamäte. V oboch prípadoch išlo o softvér robota, podľa projektového manažéra Petea Theisingera mal preto robot naďalej disponovať energiou a fungovať mali i niektoré prvky riadiaceho systému.
Chyby hardvéru však vylúčili nové signály, ktoré včera dve hodiny po poludní zachytila jedna z antén komunikačnej siete v blízkosti španielskeho Madridu. Spojenie sa podarilo udržať desať minút.
Pre inžinierov však zostáva záhadou, prečo k ťažkostiam vôbec došlo. Spirit sa totiž minulý týždeň po pristátí bez problémov aktivoval a niekoľko dní posielal jedinečné zábery planéty.
„Každé objavovanie prináša aj znepokojujúce chvíle," zdôvodňoval komplikácie pre agentúru Reuters ešte pred nadviazaním opätovného kontaktu Charles Elach, riaditeľ laboratória jadrového pohonu, ktoré je súčasťou NASA a pomáhalo vedeckému tímu riešiť vzniknuté problémy. „Všetko treba riešiť s chladnou hlavou a rozmýšľať. Mohli by sme narobiť škody, ak budeme reagovať príliš rýchlo." Správnosť tejto taktiky sa onedlho potvrdila.
Odborníci pripomínajú, že NASA sa vďaka tomu bude môcť lepšie sústrediť na druhú polovicu misie v hodnote 820 miliónov dolárov, ktorou je nedeľňajšie pristátie robota Oportunity.
MARIAN MAJER