Putinova návšteva v Kyjeve vyprovokovala protestný pochod. Demonštráciu údajne zvolala ultranacionalistická strana. FOTO - REUTERS
Do Kyjeva včera zavítal ruský prezident Vladimir Putin. Odfotografoval sa s ukrajinským kolegom Leonidom Kučmom, porozdával vyznamenania Ukrajincom, ktorí sa „zaslúžili o vývoj dvojstranných vzťahov" a vďačne poslúžil pomaly sa rozbiehajúcej Kučmovej predvolebnej kampani pred tohtoročnými prezidentskými voľbami.
Ukrajinskému voličovi dezorientovanému nejednotným postupom opozície poslal odkaz: „Jesenný spor o prieplav medzi Čiernym a Azovským morom je zažehnaný. O ruského brata sa znovu môžete oprieť."
Obrovská - takmer 50-miliónová - Ukrajina sa musí rozhodnúť. Môže sa stať východným cípom Európskej únie alebo západnou baštou ruského vplyvu.
K bežnému ukrajinskému občanovi z jednej strany dolieha silnejúci hlas prozápadnej a najúspešnejšej opozičnej strany Naša Ukrajina, ktorej však Európska únia nikdy výslovne nesľúbila, že s ňou v budúcnosti počíta. Z druhej strany sa črtá Rusko, ktorému možno rozumieť, kde sa ľudia majú lepšie a odkiaľ ide plyn.
„To, že sa EÚ odmieta vyjadriť, či s Ukrajinou počíta aspoň v ďalekej perspektíve, veľmi zužuje predvolebné argumentačné možnosti ukrajinskej opozície. Stačila by deklarácia," hovorí analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.
Aktívny boj prezidenta Kučmu o udržanie moci sa začal viac ako rok pred voľbami. Najprv Ústavný súd potvrdil, že môže tretíkrát kandidovať. Kučmovi spojenci potom zistili, že verejná podpora prezidenta prudko klesla - kým Kučmu by volilo okolo 5 percent obyvateľstva, opozičnú Našu Ukrajinu podľa posledných prieskumov vyše dvadsať. Pustili sa teda do presadzovania ďalšej ústavnej zmeny, podľa ktorej má prezidenta zvoliť namiesto všeľudového hlasovania parlament, ktorý ovládajú Kučmovci. Od ústavnej väčšiny pri hlasovaní ich delí len zopár hlasov.
Opoziční poslanci sa usilujú odhlasovanie tejto „reformy" zablokovať - predlžujú rozpravu a odpájajú káble elektronického systému hlasovania. Dlho však vydržať nemôžu.
Rozhodujúcu úlohu zohrávajú komunisti, ktorých sa proprezidentským silám podarilo prilákať na svoju stranu. „Kľúčovou prehrou opozície je, že svojím prístupom dovolili odchod komunistov z opozície, a tým umožnili scenár v réžii prezidentských síl," povedal analytik Duleba.
Ani momentálny náskok prozápadnej pravicovej strany Naša Ukrajina vo volebných preferenciách neveští víťazstvo. Mediá v službách Leonida Kučmu totiž ešte nerozkrútili svoj predvolebný kolotoč.
Autor: Zuzana V. Očenášová