u rôznorodosti biodiverzity a prispôsobivosti, teda reakcie živých organizmov na okolité prostredie.
Dokladom tohto javu sú odrody, ktoré sú alebo boli v registrovaných sortimentoch ovocných drevín. Náhodný semenáč je napríklad aj svetová odroda jablone Golden Delicious, ktorej púčikovou mutáciou je odroda Goldspur. Tieto odrody sa pre cenné hospodárske vlastnosti stali rodičovskými komponentmi v novošľachtení. Obdobne Jonared je púčikovou mutáciou jablone Jonathan. Pri hruškách staršia odroda Lucasova je náhodný semenáč a z púčikovej mutácie Williamsovej čáslavky pochádza odroda Williamsova červená. Z náhodných semenáčov pochádzajú aj čerešne Techlovická, Karešova, Hedelfingenská a Granát, ale tiež višne Fanal a Vackova. Pri marhuliach takýto pôvod, pravdepodobne, majú staré odrody Maďarská, Velkopavlovická a Sabinovská, celkom iste odroda Rakovského. I mnohé odrody broskýň pochádzajú z náhodných semenáčov a púčikových mutácií. Odroda Earliglo je mutáciou odrody Redhaven, Redwin mutáciou odrody Earli Red Free, Starking mutáciou odrody Burbank July Elberta. Aj orechy v našej Listine registrovaných odrôd boli vyšľachtené z náhodných semenáčov. Takýto pôvod majú tiež niektoré odrody slivkovín a mnohé podpníky.
Hodnotné náhodné semenáče a spontánne mutácie vznikajú aj u nás. Treba si ich všímať. Keď sa prejaví nejaký cenný znak, alebo vlastnosť, je potrebné na ne upozorniť niektoré výskumno-šľachtiteľské pracovisko.
Takéto zmeny môžu vzniknúť na celom strome, alebo len na konári, vetvičke, letoraste či výhone. Môže to byť napríklad spurový vzrast (na nespurovej odrode charakteristický spurový obrast, krátke internódiá), výrazne neskoršie kvitnutie, skoršie alebo neskoršie dozrievanie plodov, alebo pre odrodu netypické výraznejšie vyfarbenie plodovej šupky. Môžu to byť aj prejavy výrazne vyššej tolerancie až rezistencie na nepriaznivé faktory, napríklad v mrazuvzdornosti, v odolnosti voči chorobám, ktoré sú pre danú odrodu netypické.
Stále zmeny sa stávajú podkladom pre registráciu nového klonu alebo novej odrody. A týka sa to tak registrovaných odrôd ako aj krajových a miestnych foriem. Uvedené informácie sú dôležitým podkladom pre zachovanie biologicky cenných, šľachtiteľsky využiteľných domácich genotypov ovocných drevín.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.