Zdravotne bezchybné bioprodukty, medzi nimi aj ovocie a zeleninu, možno vyrobiť viacerými alternatívnymi metódami. Vo vyspelých európskych krajinách sú najrozšírenejšie ekologické, organické, biologicko-dynamické, organicko-biologické metódy a systém ANOG. Spoločné majú to, že nepoužívajú syntetické hnojivá a toxické chemické prostriedky na ničenie škodcov, ani niektoré tradičné techniky obrábania pôdy a ošetrovania rastlín.
Vychádzajú z rôznych filozofických základov, ktorým sú prispôsobené aj niektoré ich špecifické techniky. U nás bola uzákonená metóda ekologického poľnohospodárstva a výroby biopotravín. Ekologicky hospodáriaci poľnohospodári musia preto pri výrobe bioproduktov na predaj prísne dodržiavať Pravidlá ekologického poľnohospodárstva , ktoré vydalo ministerstvo pôdohospodárstva. Záhradkári - samozásobitelia - môžu tieto metódy kombinovať, prípadne urobiť kompromis a uplatniť integrovanú výrobu, o ktorej sa zmienime v budúcom príspevku.
Pri ekologickom poľnohospodárstve sa pôda kyprí plytko (okrem ťažších ílovitých pôd), na hnojenie sa používajú organické hnojivá a z minerálnych hnojív len prírodné látky. Využíva sa i zelené hnojenie a zatrávnenie pôdy vo vinohradoch a ovocných sadoch.
Veľký dôraz sa kladie na striedanie plodín v osevných postupoch a sledoch , pri ktorých sa využívajú kladné vzájomné vzťahy susedných rastlín (alelopatia). Pri výbere druhov a odrôd rastlín sa zohľadňujú okrem prírodných, pôdnych a ekonomických podmienok i nároky rastlín na ochranu proti škodlivým činiteľom. Uprednostňujú sa odrody odolné (rezistentné), alebo aspoň tolerantné proti závažným chorobám a škodlivým činiteľom.
V ochrane proti chorobám a škodcom možno použiť len prostriedky a postupy, ktoré nezanechávajú rezíduá v pôde a produktoch, ktoré minimalizujú poškodzovanie životného prostredia a sú neškodné pre človeka i užitočný hmyz, najmä včely. Uplatňujú sa najmä mechanické, fyzikálne a biologické metódy ochrany rastlín, vrátane fytoterapie (použitie extraktov z niektorých liečivých a aromatických rastlín). K ekologickej ochrane patrí aj starostlivosť o užitočné vtáctvo a užitočný hmyz. Mechanická ochrana ovocných drevín a prospešná prebierka plodov sa najlepšie robí pri nízkych tvaroch týchto rastlín (štíhle vreteno).
Ekologické systémy záhradkárenia využívajú predovšetkým znalosti založené na pozorovaní prirodzených dejov v živých ekosystémoch, múdrosti našich predkov a najnovšie poznatky vedy. O výhodnosti výroby bioproduktov sa presvedčili ekozáhradkári najmä vo vyspelých krajinách EÚ. Dúfame, že pri vstupe Slovenska do únie bude rásť aj naša životná úroveň, ktorá kladne ovplyvní výrobu bioproduktov.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.