Znížením intenzity svetla listy ozelenejú a stratia žlté i červené sfarbenie. V zime môžeme rastliny umiestniť na južné okno, nie však tesne ku sklu. Pamätajme aj na dostatočnú vzdušnú vlhkosť. Medzi druhy veľmi náročné na svetlo patria krotónovec, dracény s panašovaným listom a pestrolisté odrody fikusov, filodendrony ašeflery a kalathea.
Od začiatku januára dávame rebarboru vypučať do tmavej pivnice. Korene poukladáme husto vedľa seba a medzipriestory vyplníme zeminou alebo pieskom. Substrát treba udržiavať vlhký, teplota by sa mala pohybovať medzi 10 až 14 stupňov C. Čím väčšia tma a čím vyššia teplota je v pivnici, tým dlhšie a jemnejšie výhonky rebarbora vyženie.
P íly na prerezávanie ovocných a okrasných stromov sú použiteľné len vtedy, ak majú list nastaviteľný na obe strany do rôznych polôh a je z kvalitného materiálu. Píly a pílky pre ovocinárov dostať v najrôznejších tvaroch, všetky však musia mať ľahko nastaviteľný list. Najvhodnejšie sú tie, na ktorých možno pomocou páčky list uvoľniť a ďalším ho zasa napnúť. List pílky má merať minimálne 30 centimetrov, maximálne 40 centimetrov. Musí byť z kvalitnej ocele. Poznáme aj píly bez rámu či oblúka, ktoré majú podstatne širší a hrubší list a väčšie zuby. Používajú sa pri reze konárov. Existujú aj pílky, ktorých rukoväť môžeme nasadiť na tyč a odrezať vyššie vyrastené konáriky bez rebríka.
V januári je najvhodnejší čas na spracovanie a prehádzanie kompostu. Kompostová zemina je hodnotná iba vtedy, keď sa o ňu správne staráme. Súčasťou tejto starostlivosti je zimné prehádzanie kompostu. Materiál na povrchu a po stranách treba pritom dostať dovnútra, a naopak. Kompost má byť vysoký aspoň meter. Ak je v čase prehadzovania vonkajšia vrstva zamrznutá, neprekáža to. Motykou ju rozbijeme na veľké kusy a vytvoríme z nich prevzdušnenú kopu, ktorú prikryjeme materiálom dovtedy ležiacim vo vnútri. Takto dosiahneme požadované prevzdušnenie kompostu, ktoré významne ovplyvňuje proces rozkladu rastlinného materiálu. (pav)