Podľa pôvodného návrhu umiestnenia špecializovanej miestnej štátnej správy sa malo v Ilave zachovať iba detašované pracovisko obvodného úradu ministerstva vnútra a ministerstva životného prostredia.
Zo 142 zamestnancov okresného úradu malo tak v meste zostať iba zopár úradníkov. Pracovisko úradu sociálnych vecí a rodiny sa celé malo presťahovať do Dubnice nad Váhom.
„Až po intervenciách na ministerstve sa mi podarilo pre Ilavu uchovať 21 pracovníkov tohto úradu. Táto reforma je deforma," hovorí Čiernik.
Primátor sa usiluje získať pre Ilavu i pozemkový a lesný úrad. „Čo sa týka ďalšieho osudu všeobecnej štátnej správy, na to sa musíte spýtať predsedu Krajského úradu v Trenčíne Daniela Gajdoša. Ten ešte stále nerozhodol. Nevie ani, kto má za čo zodpovedať," dodáva.
„Pán primátor asi nevie, že od januára zodpovedám už iba za krajský rezort ministerstva vnútra," reaguje Gajdoš.
Podľa neho je výkon miestnej štátnej správy v päťtisícovej Ilave tvrdý prepych. „Primátor Ilavy, bohužiaľ, nevidí za katastrálne hranice svojho mesta," tvrdí.
Po zrušení Okresného úradu v Ilave nezostalo v tomto meste takmer nič. Okresné riaditeľstvo Policajného zboru zrušili ešte v roku 1998, pracoviská daňového úradu alebo Sociálnej poisťovne sa nachádzajú v 26-tisícovej Dubnici. Ilava spadá pod Okresný súd a Obvodný úrad v Trenčíne.
„Okresu Ilava dávajú zmysel už iba ŠPZ-ky," myslí si Gajdoš. Podľa neho sú však na tom v rámci Trenčianskeho kraja len o čosi lepšie aj Bánovský, Myjavský alebo Partizánsky okres.
MICHAL PIŠKO