„Aj keď je riziko dovozu vírusu v mäse alebo mäsových výrobkoch pravdepodobne veľmi nízke, komisia chce zabezpečiť, že akejkoľvek možnosti prenosu sa zabráni," píše Brusel.
Situáciu s vtáčou chrípkou sledujú aj naši epidemiológovia, ktorí sa riadia pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie. „Zdravotnícka organizácia pozorne monitoruje situáciu, pretože je riziko, že dôjde k zmene vírusu tak, že sa môže šíriť aj medzi ľuďmi, a hrozí riziko pandémie. Vyzýva všetky krajiny, aby zintenzívnili sledovanie ochorení na chrípku, u ľudí aj zvierat," povedala Zuzana Krištúfková z Národného referenčného centra pre chrípku. Podľa nej má Slovensko dostatočné laboratórne možnosti na zistenie vírusu.
Epidémia vtáčej chrípky sa objavila v hydine chovanej v Thajsku a Vietname, a obe krajiny už hlásili prípady nákazy u ľudí.
Včera v Thajsku zomrel 56-ročný muž hospitalizovaný s podozrením na vtáčiu chrípku. Okrem toho päť ľudí na toto ochorenie zomrelo vo Vietname.
Zatiaľ sa nepreukázala možnosť prenosu choroby z človeka na človeka, všetci nakazení doteraz prišli do kontaktu priamo s infikovanými zvieratami. (mar)