Minulý rok v októbri dostal Michael Douglas Svetovú cenu za špeciálny prínos k filmu, zajtra pri príležitosti udeľovania Zlatých glóbusov mu udelia Cenu Cecila B. De Milla za mimoriadny prínos.
nepozlacujú. Nomináciu na Zlatú malinu za postavu v Základnom inštinkte si určite nedal do vitríny úspechov. Napriek tomu je Michaelovi Douglasovi všetko odpustené.
Už vyše tri roky je ženatý s príťažlivou Walesankou Catherine Zeta-Jonesovou, s ktorou má dve deti. Problémy s alkoholom sú zatiaľ zažehnané, no a diváci i kritika spomínajú iba na výrazné roly. A ženy? Tie považujú tohtoročného šesťdesiatnika za jedného z najpríťažlivejšie starnúcich mužov. Zajtra sa Michael Douglas opäť postaví do svetiel rámp. Pri príležitosti udeľovania Zlatých glóbusov mu udelia Cenu Cecila B. De Milla za mimoriadny prínos.
Douglasovci sú trieda
Pre Michaela Douglasa, ktorý získal Oscara i Zlatý glóbus ako producent (spolu so Saulom Zaentzom) filmu Miloša Formana Prelet nad kukučkiným hniezdom (1975) a obe trofeje aj za stvárnenie hlavnej postavy filmu Wall Street (1987), to bude ďalšie významné ocenenie v kariére. Cenu Cecila B. De Milla získal v roku 1968 aj jeho otec Kirk. Pre Michaela až donedávna ťažká téma. Od začiatku hereckej dráhy bol totiž v tieni slávneho otca.
„Nikdy som nechcel ísť s otcom medzi ľudí, pretože každý hneď vedel, že som synom veľkého Kirka," povedal Michael pre nemecký magazín TV Spielfilm. „Môj otec pracoval bez prestávky a zanedbával rodinu. Tým som netrpel len ja."
Kirk sa so synom nikdy veľmi nezhováral, cestu k sebe našli až po dlhšom čase. Podľa Michaela to bolo obdobie skúšok pre celú rodinu. Otcov infarkt i nehoda (pád s vrtuľníkom) ich priblížili k sebe viac ako čokoľvek predtým. Osemdesiatsedemročný Kirk Douglas si až vtedy našiel cestu aj k svojim vnúčatám.
„Dnes je z neho najlepší a najmilší starý otec, akého si len môžete želať," hovorí Michael, ktorý si z počínania svojho otca zobral ponaučenie. „Nakrúcam menej filmov ako on a dúfam, že nespravím rovnaké chyby."
Michaelovo nasadenie - čo sa týka filmov - je však veľké. Kirk má na konte takmer deväťdesiat titulov, Michael zatiaľ o polovicu menej, ale ďalšie desiatky si pripísal ako režisér i producent. Minulý rok sa otec so synom stretli aj na filmovom plátne. Snímka It Runs In The Family (Tak to chodí) spojila nielen Kirka a Michaela, ale aj Michaelovu matku a Kirkovu exmanželku Diandru a Michaelovho syna z prvého manželstva Camerona. Kritici konštatovali: Douglasovci sú trieda!
Zábavný profesionál
Miloš Forman hovorí o Michaelovi Douglasovi ako o zábavnom človeku, ktorý je zároveň veľkým profesionálom. To isté platí aj opačne.
,,Keď sa bavím s Milošom, mám pocit, že som Čech," hovorí Douglas. „Má obrovský zmysel pre vtip, veľa sa nasmejeme. Bol to vlastne on, kto ma prehovoril, aby som pred časom prišiel do Karlových Varov. A naučil ma aj jedno škaredé slovo. Hovno. Miloš je vynikajúci režisér, preto si myslím, že by mal nakrúcať viac filmov."
O Douglasových kvalitách je presvedčený aj náročný Oliver Stone. Tvrdí však, že Douglasa je dobré nechať počas nakrúcania v istom napätí. „Počas vypätých dní nakrúcania som sa ho raz opýtal, či je spokojný s dnešným dňom," spomína s úsmevom režisér, ktorý nakrútil s Douglasom slávny Wall Street. „Prekvapený Michael sa išiel so mnou pozrieť na televízor a povedal, že je presvedčený o kvalitnom výkone. Potom som mu so smrteľne vážnou tvárou povedal, že si to myslím aj ja."
Druhá šanca - Catherine Zeta-Jonesová
„Nikdy som nebol taký šťastný. Ona je žena môjho života. Manželstvo s ňou je moja druhá šanca," vyhlásil pred vyše tromi rokmi Michael Douglas po svadbe s Catherine Zeta-Jonesovou. Obidvaja sa narodili 25. septembra, ale krásna Walesanka má o dvadsaťpäť rokov menej ako jej muž. Michaelovi priviedla na svet už dve deti - syna Dylana a dcéru Carys. Catherine má vo vitríne Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme Chicago a s manželom si spolu zahrali v úspešnom filme Traffic.
Michael má už dvadsaťpäťročného Camerona z prvého manželstva s Diandrou. S tou sa rozišiel pred štyrmi rokmi po 22 rokoch spoločného života. Hoci by dnes štyridsaťšesťročná Diandra mohla byť právom nahnevaná, že ju Michael vymenil za mladšiu a krajšiu, sama neobišla najhoršie. Ako bolestné dostala 70 miliónov dolárov. Pravda, pre Douglasa to nie je až taký problém. Za filmové postavy berie dvadsaťmiliónový honorár a jeho majetok sa odhaduje na pol miliardy dolárov.
A čo bude ďalej? ,,Catherine by chcela aj tretie dieťa," netají obavy z predstáv mladej manželky hollywoodska hviezda. ,,Ale vek sa nedá zakryť, najmä ak má človek malé deti. To som povedal aj Catherine. Najprv uvidíme, aký je život s dvoma malými deťmi. Až potom môžeme rozmýšľať aj o treťom."
A čo sa týka filmu? Zdá sa, že ružová záhrada. Michael Douglas v súčasnosti pracuje na troch súčasne.
Najslávnejšie postavy Michaela Douglasa
Inšpektor Steve Keller - V uliciach San Francisca (televízny seriál, 1972), réžia Corey Allen, John Badham; trikrát za sebou nominácia na Emmy, nominácia na Zlatý glóbus
Dan Gallagher - Osudová príťažlivosť (film, 1987), réžia Adrian Lyne; nominácia na cenu BAFTA
Gordon Gekko - Wall Street (film, 1987), réžia Oliver Stone; Oscar za hlavnú postavu, Zlatý glóbus za hlavnú postavu
Oliver Rose - Vojna Roseovcov (film, 1989), réžia Danny DeVito; nominácia na Zlatý glóbus
Nick Curran - Základný inštinkt (film, 1992), réžia Paul Verhoeven; nominácia na Zlatú malinu - Antioscar
William Foster - Voľný pád (film, 1993), réžia Joel Schumacher
Tom Sanders - Škandalózne odhalenie (film, 1994), réžia Barry Levinson
Prezident Andrew Shepherd - Americký prezident (film, 1995), réžia Rob Reiner; nominácia na Zlatý glóbus
Nicholas Van Orton - Hra (film, 1997), réžia David Fincher
Robert Hudson Wakefield - Traffic (film, 2000), réžia Steven Soderbergh
Grady Tripp - Skvelí chlapi (film, 2000), réžia Curtis Hanson; nominácia na Zlatý glóbus a cena BAFTA
Alex Gromberg - Tak to chodí (film 2003), réžia Fred Schepisi