BRATISLAVA - Európsku úniu začína znepokojovať dosah našich reforiem na Rómov. Členské krajiny únie si začali uvedomovať, čo môže priniesť otvorenie hraníc po 1. máji 2004. V zahraničnej tlači sa objavujú články varujúce pred prílevom chudobných Rómov z východnej Európy.
Britský denník Daily Express v utorok napríklad napísal, že na otvorenie hraníc Británie po rozšírení čaká 1,6 milióna Rómov, neskôr svoj odhad znížil na 40-tisíc. Včera denník dodal, že „masívne invázie zbedačených Rómov z východnej Európy by podľa obáv vlády mohli viesť k ekonomickej skaze".
Únia sa snaží tlačiť na národné vlády, aby situáciu Rómov riešili a zabránili tak ich odchodu.
Zahraničný výbor Európskeho parlamentu v stredu prijal uznesenie, v ktorom hodnotí stav pristupujúcich krajín bezprostrene pred vstupom.
Slovensko pochválil za zlepšujúce sa makroekonomické ukazovatele a pokles nezamestnanosti, ale zároveň žiada vládu, aby „dohliadla na to, aby to nebola najzraniteľnejšia časť populácie, kto ponesie bremeno reforiem".
Vláde tiež pripomína, aby plnila svoje záväzky v zlepšovaní situácie Rómov. „Stále som znepokojený a mám otázky k uplatňovaniu sľubov vašej vlády, čo sa týka Rómov," povedal po rokovaní výboru autor časti o Slovensku Jan Marinus Wiersma.
Prieskumy viackrát potvrdili, že Rómovia patria k najchudobnejším obyvateľom Slovenska. Vláda síce vlani prijala koncepciu splnomocnenkyne pre rómsku problematiku Kláry Orgovánovej, ktorá predpokladá vo viacerých oblastiach osobitný prístup k Rómom - tzv. dočasné vyrovnávacie opatrenia - v reformných zákonoch sa však táto filozofia nepresadila.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí požiadalo, aby ho vláda vyňala z uplatňovania týchto opatrení. „Ministerstvo odmietlo používať termín dočasné vyrovnávacie opatrenia. Nechce hovoriť o Rómoch - hovorí o nezamestnaných, sociálne odkázaných a marginalizovaných skupinách. Hovorí, že to je jedna skupina a etnicita nehrá rolu," povedala Orgovánová.
Predseda Parlamentu Rómov Ladislav Fízik tvrdí, že „ak sa situácia nezmení, očakávame sociálne búrky". Rómovia podľa neho sociálny tlak nevydržia, čo sa môže prejaviť zvýšenou kriminalitou alebo aj demonštráciami.
„Naše zmeny sociálneho systému nie sú etnicky podfarbené ani etnicky orientované. Rozdeľujú ľudí len na základe ich aktívneho a pasívneho prístupu," hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník. Aj Róm, ak je aktívny, pocíti podľa neho prínos nového systému. „Dnes dostane vyššie sociálne dávky, kto je aktívny - teda si hľadá prácu, chodí na pohovory, vzdeláva sa alebo pracuje pre obec, či ako dobrovoľník pre mimovládne organizácie. Rovnako aj nezamestnaní môžu dostať prídavky k podpore v nezamestnanosti, ak sa vzdelávajú a cestujú na kurzy alebo na pracovné pohovory."
Aj ministerstvo zdravotníctva chce najprv utvoriť všeobecný, dobre fungujúci systém zdravotníctva. „Nedá sa urobiť zákon, ktorý by dokázal ošetriť každého občana. Zákon musí byť univerzálny. Jednotlivé prípady (ľudí, ktorí nebudú mať na zaplatenie zdravotnej starostlivosti - pozn. red.) budeme riešiť adresnými sociálnymi dávkami v rámci balíka sociálnej medicíny, ktorý pripravujeme," povedal minister zdravotníctva Rudolf Zajac.
Ministerstvo sociálnych vecí pri príprave reformy sociálneho a dôchodkového systému nevypracovalo analýzu vplyvu reformy špeciálne na Rómov. „Nemáme analýzy na etnickom princípe. Rómovia sú aj medzi chudobnými, aj bohatými, sú v mestách, na dedinách aj v osadách. Máme však analýzy dosahu na rodiny s rôznym počtom detí," povedal hovorca ministerstva Martin Danko.
Pomôžu Rómom fondy?
BRATISLAVA - Slovensko sa pri riešení situácie Rómov spolieha na pomoc únie z jej fondov.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí tvrdí, že európske peniaze pomôžu zlepšiť aj situáciu Rómov. „K 1. marcu plánuje ministerstvo spustiť projekt fondu sociálneho rozvoja. Bude zameraný na rozvoj zamestnanosti a miestnych aktivít v najchudobnejších regiónoch," povedal štátny tajomník ministerstva Miroslav Beblavý. „Nezameriavame sa na etnické profilovanie, ale možno predpokladať, že veľkou časťou účastníkov týchto programov budú práve Rómovia."
„Pred každým programom, ktorý sa utvára na ministerstve, im posielam, čo tam môžu pre Rómov zapracovať. Nerobia to," hovorí splnomocnenkyňa vlády Klára Orgovánová. Práve pre Rómov Slovensko dostalo pri rokovaní o čerpaní europeňazí lepšie podmienky. „Iba pre to sme vybojovali takéto podmienky, lebo sme operovali Rómami. Ministerstvá mali rozpracovať dané priority na konkrétne podmienky pre Rómov. Nie veľmi ochotne takto pracujú," hovorí. (rk, haj)
(mar, haj, rk)