Brusel 22. januára (TASR) - Cieľ, stanovený pred 4 rokmi na summite predstaviteľov EÚ v Lisabone, že spoločenstvo sa do roku 2010 stane ekonomicky najdynamickejšie sa rozvíjajúcim regiónom sveta, je ohrozený.
Európska komisia (EK), ktorá pripravuje na koniec marca bilančný summit v Bruseli o plnení lisabonských záverov, v správe konštatuje, že jeho ciele sa do roku 2005 nedajú zrealizovať. Okrem iného sa v spoločenstve mala zvýšiť miera zamestnanosti v pomere k počtu celkovej dospelej populácie zo 62 % v roku 1999 na 67 % v kontrolnom roku 2005. V nasledujúcich 5 rokoch do roku 2010 by sa mala zvýšiť o ďalšie 3 %.
Predpokladom na dosiahnutie cieľov malo byť zvýšenie investícií do výskumu a vzdelávania, posilnenie konkurencieschopnosti odstránením zákonmi stanovených prekážok a zvýšením vekovej hranice pre odchod do dôchodku.
Hoci EÚ ako celok v tejto oblasti neplní vytýčené ciele, Dánsko, Holandsko, Švédsko a Veľká Británia už dosiahli v pomere zamestnaných osôb k počtu práceschopnej populácie cieľ roku 2010, to znamená hranicu 70 %.
Nedarí sa znižovať rozdiel medzi hodnotou hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa v EÚ a v USA. Spoločenstvo zaostávalo vlani za Spojenými štátmi o 28 %. Avšak tento ukazovateľ v dôsledku poklesu výmennej hodnoty dolára voči euru už nevyznieva pre Európu tak nepriaznivo.
Zlým signálom je však tempo rastu produktivity práce. Kým v EÚ rastie ročne v priemere len o 0,5 až 1 %, v USA je tempo tohto rastu 2-%.
Medzi brzdy EÚ v posudzovaných oblastiach patria Nemecko, Luxembursko, Rakúsko a Portugalsko. Komisia v prípade Nemecka upozorňuje aj na viacnásobné porušenia zásad Paktu stability a rastu EÚ, zaostávanie reforiem v oblasti trhu práce a v dôchodkovom systéme krajiny.
Informoval o tom nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.