Telá obidvoch českých turistov, ktorí zahynuli v lavíne v Západných Tatrách, previezol z miesta nešťastia do Popradu vrtuľník leteckej záchrannej služby. FOTO TASR - MILAN KAPUSTA
Uplynulú sobotu tragicky zahynuli pod lavínou v Západných Tatrách Jiří Kavka a Jan Trefný, vlaňajší českí majstri sveta v raftingu. Obaja kanoisti sa vydali v Tatrách na vysokohorskú túru do doliny Parichvost, kde v týchto dňoch hrozí zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Vodáci patrili k skupine piatich turistov, a práve oni spustili lavínu. Tá bola asi kilometer dlhá, široká 50 metrov a miestami až štyri metre hrubá.
Tréner o ich ceste nevedel
Dvadsaťosemročný Kavka a o dva roky mladší Trefný boli členmi raftingového klubu RK Troja a vodnoslalomárskeho oddielu Bohemians. V zjazde na divokej vode patrili tiež medzi svetovú špičku. V deblkanoe skončili na vlaňajších ME v Karlových Varoch desiati.
Šéftréner českej raftingovej reprezentácie Petr Panenka pre český Sport povedal: „Ani neviem, že tam chlapci cestovali. V tomto období trénovali sami, spoločne sme mali jazdiť až do februára. Je to strašná tragédia, boli to skvelí chlapci." Vysokoškoláci pražskej techniky (ČVUT) Kavka a Trefný v Západných Tatrách stanovali spolu s kamarátmi z Bohemians. Išlo im o vysokohorskú turistiku, pobyt nebol súčasťou športovej prípravy.
Lavínu spustili pri zostupe
Náčelník Horskej služby Západné Tatry Eduard Dzuroška, ktorý bol pri celej záchrannej akcii, nám včera už mohol sumarizovať okolnosti s jasnými kontúrami. „Štyria chlapci sa vydali v najrizikovejšej oblasti Západných Tatier, pri avizovanom vážnom stupni lavínového nebezpečenstva, na vrchol Baníkov. Ten dosiahli. Naspäť zostupovali v stopách, ktoré zanechali a celkom jednoznačne oni spustili lavínu. Na čele išli práve obaja rafteri. Tých zasypalo úplne. Jednému z dvoch ďalších postihnutých trčala zo snehu ruka. Stačil sa zo zajatia vyhrabať a zo snehovej masy vyslobodil kamaráta, ktorému bolo pre zmenu vidno nohu. Ihneď zatelefonoval piatemu členovi partie do stanu. Vzdal výstup na pol ceste, asi dva kilometre od tragédie. Ten zavolal záchranárov."
Okamžitá reakcia záchranárov
Členovia Horskej služby reagovali okamžite. Do akcie sa zapojilo 25 ľudí s piatimi lavínovými psami. „Akcia sa odvíjala popoludní vo veľmi zlom počasí so zníženou viditeľnosťou. Približne po poldruha hodine sme našli prvé mŕtve telo. Ani druhý športovec nejavil známky života, ale mal nad sebou pomerne veľkú vzduchovú bublinu. Pokusy o oživovanie boli, žiaľ, márne," povedal šéf tatranských záchranárov.
Eduard Dzuroška nepripustil možnosť, žeby športovci nemohli vedieť o nebezpečenstve. „Na začiatku každej doliny je tabuľa oznamujúca aktuálnu situáciu. V čase začiatku ich výstupu sme avizovali tretí až štvrtý stupeň ohrozenia (dovedna je ich päť - pozn. red.), čiže zvýšené až veľké lavínové nebezpečenstvo. Chlapci mali túru jednoznačne odložiť na neskôr." Na otázku, či sa českí športovci mohli vyhnúť tragédii, keby zostupovali inou cestou, E. Dzuroška povedal: „To je špekulácia, na ktorú neexistuje odpoveď."
V dobrej výbave chýbal vyhľadávací prístroj
Záchranár nepopiera, že turisti mali dobrú výbavu, ibaže im chýbal vyhľadávací prístroj. „Ak by ho mali, domnievam sa, že minimálne jedného, možno i oboch, by sme zachránili." Prístroj nie je nákladnou záležitosťou. Stojí od tritisíc (je väčšinou dostačujúci) do pätnásťtisíc slovenských korún. E. Dzuroška k tejto informácii ešte dodal, že za päťdesiat až sto korún sa dá v stredisku Horskej služby požičať.
Západotatranský záchranár zdôraznil, že v lokalite niet nebezpečnejšej doliny, než je Parichvost. Zhora sa zužuje do lievika, šance na záchranu sú malé, vrstva možnej lavíny hrubá. V roku 1995 prišiel práve na tomto mieste (asi o 500 metrov vyššie) o život český minister životného prostredia Josef Vavroušek spolu s 19-ročnou dcérou.
Český denník Blesk objavil na internete chronológiu tragédie popísanú Jaromírom Čihákom, jedným z pätice hazardérov, ktorý pre problémy s kolenom ostal na polceste.
Dva dni pred výstupom: „Ideme so skupinkou trošku pokúšať aj lavíny."
Deň tragédie, 9.30 - odchod do sedla.
12.00 Hnevá ma koleno, vraciam sa.
?.?? Diskutujem s ochranárom Balom, chce mi zobrať pas alebo vyrubiť pokutu. (Nachádzali sa totiž v zakázanej zóne a za to mal Jaromír Čihák dostať pokutu 500 Sk - pozn. Blesku.)
14.50 Zostup, nie som si istý, či si to tí dvaja neskrátili - LAVÍNA.
15.55 Dorazila SMS s prosbou o pomoc.
16.00 Volal som horskú, ale bez signálu. Podarilo sa mi spojiť s Balom, aby potvrdil, že tam sme. Sľúbil, že zavolá pomoc, beriem lopatu, spacák, lieky a vyrážam.
16.30 Prichádzam na miesto lavíny, počujem vrtuľník, signalizujem pomoc. Vrtuľník odlieta.
16.40 Som asi 100 m od ostatných, vrtuľník vysadzuje psa, doktora.
17.00 Vyhrabávame prvé telo.
17:50 Pes označil druhé telo, vyhrabávame, snažia sa na našu žiadosť oživovať. Nemajú ten elektrický buchar. Prvé telefonáty od príbuzných. Dávali to v správach.
(Zdroj: internetová diskusia na stránkach Prírodovedeckej fakulty UK v Prahe.)