že Poľsko si vstupom do únie splnilo všetky ciele, ktoré si vytýčilo po páde komunizmu: vstúpiť do NATO a vrátiť sa do Európy.
Pravicová opozícia však v otázke poľskej pozície pred vstupom do EÚ nie je jednotná. Strana Právo a spravodlivosť ďakovala premiérovi Leszkovi Millerovi za jeho postoje na poslednom summite v Bruseli, kde zranený premiér na vozíku odmietol návrh európskej ústavy.
Radikálna Liga poľských rodín naopak práve za správanie voči Bruselu podala trestné oznámenie na ministerku pre európske záležitosti Danutu Hübnerovú, ktorá je hlavnou poľskou kandidátkou na post európskeho komisára.
Podľa jedného z lídrov strany - Romana Giertycha - Hübnerová nezvládla vyjednávania s úniou a nesplnila si tak svoju povinnosť. Ide o to, že na poslednom vyjednávacom summite pred rokom v Kodani sa dohodlo, že Poľsko môže časť prostriedkov zo štrukturálnych fondov preniesť na priame platby pre poľnohospodárov. Táto dohoda nemala písomnú formu a únia preto neskôr už nebola ochotná dohodu splniť. Podľa Giertycha Trestný zákon za takýto čin predpokladá väzenie do troch rokov.
Výkrik radikálnej opozície by napriek tomu nemal ministerke Hübnerovej zabrániť, aby sa v máji sťahovala do Bruselu.
Cimoszewicz pomenoval hlavné ciele poľskej zahraničnej politiky na tento rok. Jednoznačne mu má dominovať vstup do únie a politická a vojenská akcia v Iraku. Za hlavných spojencov v únii označil Veľkú Britániu, Španielsko, Taliansko a Írsko. Nemecko a Francúzsko medzi ne nezaradil a povedal, že v ich prípade treba obnoviť dôveru.
Samostatnú pozíciu majú vzťahy so Spojenými štátmi. Minister povedal, že Poľsko sa bude snažiť o zrušenie vízovej povinnosti pre Poliakov. Bude to tiež jedna z hlavných tém blížiacej sa návštevy prezidenta KwaĘniewského v USA.