BRATISLAVA – Rozpočtový výbor Európskeho parlamentu v stredu v Štrasburgu navrhol podmienečne pozastaviť 15 miliónov eur pre Slovensko.
Podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková prejav nedôvery europoslancov voči Slovensku nevidí vôbec tragicky. Naopak, myslí si, že sme mohli obísť aj horšie. „Pred týždňom sme sa dozvedeli, že pán Bosch navrhoval zastaviť nám všetky peniaze. Diplomacia začala fungovať na plné obrátky a za týždeň sa podarilo dosiahnuť, že je to iba desať percent,“ povedala s úsmevom Kadlečíková.
O celej kauze Kadlečíková hovorí, že „Slovensko malo smolu, že to padlo akurát naň, mohlo to padnúť na ktorúkoľvek inú krajinu.“
Iný pohľad má Katarína Tóthová (HZDS): „Mala som časté kontakty s Radou Európy a Európskou úniou, viem, že ich reakcie sú veľmi diplomatické. Ak siahli po takomto opatrení, určite to nie je také jednoduché a ružové, ako sa to nám doma servíruje.“
Podľa Petra Weissa, vedúceho slovenskej delegácie do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, by vláda mala predložiť nielen výsledky vyšetrovania, ale najmä to, akým spôsobom sa zracionalizovali pravidlá na rozhodovanie o prideľovaní prostriedkov a schvaľovaní projektov. Svoju úlohu by mala podľa Weissa splniť aj európska vyšetrovacia skupina OLAF. „O projektoch nerozhoduje iba jeden človek na Slovensku, ale skupina, v ktorej sú aj ľudia z únie,“ povedal.
K rozhodnutiu výboru Európskeho parlamentu sa bude vyjadrovať komisia a kým sa koncom novembra dostane celá vec znovu do parlamentu. Podľa Weissa by sa mala rozbehnúť aktívna diplomacia. „Treba zvolať výbor pre európsku integráciu. Pani podpredsedníčka Kadlečíková by nám mala dať komplexnú informáciu, treba rokovať s poslancami Európskeho parlamentu, budeme mať spoločný parlamentný výbor a ja sa pokúsim spojiť osobne s pánom Boschom,“ dodal Weiss.
Celý prípad okolo fondov sa dostal do povedomia verejnosti pod názvom kauza Roland Tóth podľa bývalého riaditeľa odboru na Úrade vlády, ktorého z korupcie a zo sprenevery prostriedkov z európskych fondov obvinila vlastná manželka.
Rolanda Tótha z Úradu vlády stihol prepustiť ešte bývalý vicepremiér Pavol Hamžík, ale vzápätí bol sám odvolaný premiérom Dzurindom. Jeho miesto obsadila stranícka kolegyňa Mária Kadlečíková.
MIRKA HOROBOVÁ