BRATISLAVA – Podpísanie zmluvy medzi FNM a FK Investom o privatizácii prešovských Solivarov naráža na neochotu investora kúpiť podnik bez toho, aby v ňom spravil due diligence. Upozornil na to Milan Fiľo, majiteľ FK Investu, ale odmietol komentovať negatívny postoj fondu k auditu.
Predseda predstavenstva FK Investu Jozef Beliš: „Suma, ktorú sme za Solivary ponúkli, nie je malá, a preto chceme vedieť, čo vlastne kupujeme. Podľa toho aj definitívne upravíme cenu.“ Z jeho vyjadrenia vyplýva, že úprava nemusí znamenať iba pohyb smerom nadol, ale v prípade, že „podnik je v lepšom stave, ako sme si mysleli, cena bude vyššia“.
Iný názor má FNM, ktorý komplexný ekonomický a právny audit v Solivaroch nechce dovoliť. „Ak cítili potrebu urobiť due diligence, mali to dať do ponuky,“ povedala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. FNM sa podľa neoficiálnych informácií obáva, že FK Invest chce dodatočne zraziť cenu za Solivary nižšie, ako bola jeho pôvodná ponuka – 240 miliónov korún.
Víťaz výberového konania FK Invest sa mal totiž dozvedieť, že na víťazstvo by mu stačilo ponúknuť hocijakú cenu vyššiu ako 160 miliónov. Práve toľko núkal iný záujemca o Solivary – údajne šlo o firmu blízku exministrovi hospodárstva Ľudovítovi Černákovi. Jeho neúspech pri výberovom konaní dáva neochote FNM sprístupniť Solivary auditu politický podtón.
Beliš kategoricky poprel úmysel ponúknuť po due diligence za Solivary o niekoľko desiatok miliónov menej, ako bol pôvodný návrh FK Investu, ale o niekoľko miliónov viac, ako ponúkali ďalší záujemcovia. „FNM nám predložil zmluvu, my sme mu dali protinávrh (o úprave ceny po vykonaní due diligence). Jednoducho nechceme kupovať mačku vo vreci,“ uzavrel Beliš.
O ďalšom postupe FNM by malo rozhodnúť prezídium fondu už najbližší štvrtok.
Budúci majiteľ Solivarov by mal dobudovať ťažobný komplex v Zbudzi. Dokončenie diela si vyžiada podľa odhadov investície 650 až 700 miliónov korún. Generálny dodávateľ diela Zbudza – Naftoprojekt Poprad je v konkurznom konaní, pričom pohľadávka Solivarov voči nemu presahuje 890 miliónov. Po úspešnom získaní strategického partnera by podľa vedenia spoločnosti mohla byť prevádzka v Zbudzi spustená do dvoch rokov.
Solivary skončili vlani v 130-miliónovej strate pri výrobe v objeme 324,9 milióna korún. V porovnaní s rokom 1999 sa strata prehĺbila päťnásobne. Do straty sa v roku 2000 dostalo už aj prevádzkové hospodárenie. Celková výška aktív Solivarov dosiahla koncom roka 2,012 miliardy.
Spoločnosť má dominantné postavenie na domácom trhu s jedlými, kúpeľovými a farmaceutickými soľnými výrobkami.
TOMÁŠ VELECKÝ