Deti má varovať Posol z Raja

Záverečné skúšky pred prvou tohtoročnou premiérou v týchto dňoch prebiehajú v nitrianskom Starom divadle, kde 30. januára uvedú stredovekú frašku Hansa Sachsa Posol z Raja. Bábkoherci v nej deťom a rodičom vyrozprávajú príbeh o lakomom gazdovi, prefíkano

Roman Valkovič ako študent a Mariana Kysučanová ako gazdiná.

FOTO - TASR

m študentovi a hlúpej vdove Dore. Prezradia, prečo je vdova hlúpa a prečo má muža.

Posla z Raja pre divadlo upravil Karol Spišák, autorkou scény, bábok a kostýmov je Mária Žilíková, hudby Egon Gnoth. Do hlavných úloh sviežej grotesky s vtipnými dialógmi a komickými situáciami obsadil režisér Ján Hrmo Romana Valkoviča, Mariannu Kysučanovú, Mariku Záturovú a Ivana Gontka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Grotesku s vtipnými dialógmi si dramaturgia vybrala z niekoľkých dôvodov: „Hra je určená deťom od osem rokov, no zabaví sa na nej každý. Tá téma je päťsto rokov stará, ale stále čerstvá. Hans Sachs útočí na hlúposť, naivitu a nezmyselnú dôverčivosť. A my chceme popri zábave deti aj varovať. A to pred podvodníkmi a klamármi. Povzbudiť ich, aby premýšľali, a umožniť im nahliadnuť životnú realitu, aj keď zatiaľ len so smiechom," hovorí dramaturgička Veronika Gabčíková.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým dôvodom je fakt, že Sachsova hra je satirickým zrkadlom univerzálnej ľudskej chamtivosti a závisti. „Je to nenásilný a prirodzený spôsob výchovy a práve deti ho najväčšmi akceptujú. Do tretice je to kvôli veršom - je to veršovaná fraška. Musíme deťom približovať krásu veršovaného slova, beztak sú odchované na minimalistických polovetách kreslených komiksov," tvrdí Veronika Gabčíková.

Inscenácia stojí na iluzívnosti - vystupujú v nej bábky. Do ilúzie permanentne vstupujú živí herci, ktorí bábky vodia. Okrem bábok si diváci užijú piesne s prekvapivými pointami. Čaká ich situačná, textová a výtvarná komika na hrane improvizácie. (zk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 192
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 861
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 972
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 749
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 794
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu