
Na verejnej poprave Zarmíny sa zúčastnili aj jej deti. FOTO - RAWA
O Afganistane za uplynulých dvadsať rokov nie sú spoľahlivé demografické štúdie. Z predpokladaných 16 miliónov Afgancov na konci 70. rokov zahynuli takmer 2 milióny počas desaťročnej vojny so Sovietskym zväzom a následnej občianskej vojny. Ďalší padli za obeť suchu, hladu a chorobám. Podľa UNHCR je dnes vo svete 3 650-tisíc afganských utečencov.
Tí, ktorí zostali, čelia náboženskému fanatizmu, ktorý zaviedlo vládnuce hnutie Taliban. Zasiahol všetkých. Najviac však trpia ženy. Taliban im prisúdil úlohu akýchsi domácich otrokýň či prostriedkov na reprodukciu. V krajine začalo platiť islamské právo - šaría.
Do sveta sa nedostáva o tejto krajine veľa informácií. Informačné vákuum sa snaží zaplniť nelegálna Revolučná asociácia žien v Afganistane (RAWA). Množstvo príbehov sa nachádza na ich webovskej stránke www.rawa.org.
S popravami…
Kábulský štadión sa pod vládou Talibanu premenil na verejné popravisko. Prvá žena, ktorú režim na štadióne popravil, sa volala Zarmína, matka siedmich detí. Obvinili ju z vraždy manžela. „Zarmínu priviezli na štadión v dodávke. Sprevádzali ju dve policajtky Talibanu,“ uviedla RAWA. Podľa svedkov kráčala pomaly, po každom kroku sa zastavila. V strede ihriska jej prikázali kľaknúť. Za ňou stál vojak, na hlave mal turban a rukách kalašnikov. Zastrelili ju troma dávkami, celý štadión pritom kričal: „Alah je najväčší!“ Podľa RAWA boli na štadióne aj deti Zarmíny a rodina jej manžela. Iba niekoľko minút pred popravou príbuzní vyhlásili, že jej odpustili. Predstavitelia Talibanu im odkázali, že popravu už nie je možné zastaviť.
Bez lekárov…
V apríli minulého roka niekoľko príslušníkov Talibanu s bičmi v rukách vtrhlo do zubnej ambulancie Nadera Sinaa v Heráte. Zubár sa previnil tým, že ošetroval ženské pacientky. Vojaci Talibanu ženám vynadali, prečo ich nesprevádzajú muži. Zbičovali ich a lekára na dva dni uväznili. Neskôr sa mu vyhrážali, že mu zatvoria ordináciu. RAWA dodáva, že v Heráte nie sú žiadne zubárky.
Podobne sú na tom aj zdravotné sestry. Do jednej z kábulských nemocníc priviezli 17-ročného zraneného mladíka. Zdravotné sestry nemali zahalené tváre a členky. Vojaci Talibanu ich vytiahli pred nemocnicu a surovo zmlátili.
A bez budúcnosti
„Niet tu žiadneho vzdelávania. Všetky školy a vzdelávacie centrá zatvorili,“ informuje RAWA. Ženy sa môžu vzdelávať iba do určitého veku. Taliban im dovoľuje len výuku náboženstva, akékoľvek iné vzdelávanie žien sa trestá smrťou, v lepšom prípade useknutím končatiny.
Taliban sa ženám vyhráža exemplárnymi trestami, ak sa rozhodnú navštíviť niektorú z ešte fungujúcich pobočiek zahraničných humanitárnych organizácií. „Všetky moslimské sestry vyzývame, aby nenavštevovali a nepracovali pre zahraničné inštitúcie,“ opakuje oficiálny rozhlas v Kábule. Platí to pre všetkých. Pre OSN, Červený kríž aj islamský Červený polmesiac.