Vysvetľovať americkú politiku na Blízkom východe v čase stmeľovania protiteroristickej koalície je nesmierne ťažký oriešok aj pre najrafinovanejšieho diplomata. Spojené štáty popierajú, čo médiá predkladajú ako zrejmé: že Washingtonu v súčasnosti veľmi prekáža izraelsko-palestínsky konflikt, pretože štáty, ktoré by veľmi chceli vidieť na svojej strane, žiadajú, aby bolo globálne protiteroristické úsilie namierené aj proti Izraelu.
USA toto úsilie aspoň nenamierili proti palestínskym skupinám, ktoré používajú teroristické metódy. Všade po svete zmrazujú účty a 27 organizácií, ktoré Washington vymenoval na zozname podozrivých z terorizmu, postupne prichádza o zdroje. Hamas, Islamský džihád a Hizballáh sa nemusia trápiť. „Sú na inom zozname s takým istým účelom,“ vysvetľuje americký minister obrany Donald Rumsfeld. Bývalý prezident Bill Clinton ešte v roku 1995 podpísal dekrét zakazujúci finančné transakcie skupín, ktoré chcú sabotovať mierový proces. Ten však dnes už nikoho nezaujíma.
USA popierajú na každom kroku súvislosť medzi atentátmi USA a izraelsko-americkými vzťahmi. Ani politika voči Izraelu a Palestínčanom a budovanie protiteroristickej koalície údajne vôbec nesúvisia. Popri tom však minister zahraničných vecí Colin Powell v tichosti vyvíja tlak na obe strany, ktoré potom uzavrú prímerie. Prezident George Bush oznámi, že by podporil vznik palestínskeho štátu a chystá sa začať novú iniciatívu na urovnanie konfliktu.
„Nemyslím si, že by niekto mohol od prezidenta očakávať, že bude pobiehať od jednej strany k druhej alebo hostiť rokovania. Máme však kapacitu presadzovať globálnu stratégiu proti terorizmu a v rámci nej aj mierový proces,“ tvrdí nový americký veľvyslanec v Izraeli Daniel Kurtzer v rozhovore pre denník Jerusalem Post.
Konflikt sa zatiaľ vo všetkej svojej absurdnosti a malichernosti ďalej zacykľuje. Po atentátoch v USA ani len otázka nebola položená inak: teroristov treba pozatvárať a ich štruktúry zlikvidovať, až potom sa bude vyjednávať - hovorí Izrael. Kým ostane stav vecí a situácia Palestínčanov nezmenená, teroristické skupiny budú mať dôvod pre svoj násilný boj - to je logika všetkých arabských štátov.
Nech je už izraelská armáda akokoľvek disciplinovaná, opatrenia, ktoré sú potrebné na ochranu obyvateľov Izraela, bude arabský svet vnímať vždy ako útlak, ak nie rovno „štátny terorizmus“. Je pravda, že keby sa zmenila situácia a palestínske ašpirácie sa začali napĺňať, bolo by oveľa jednoduchšie zasiahnuť proti tým skupinám, ktoré používajú terorizmus. Išlo by už nielen o metódu, ale aj o teroristické ciele. Ich cieľ sa však nezmenil: chcú zastaviť mierový proces a vyvolať konfrontáciu.