Čo si má kto všímať na reforme dôchodkov

Študenti

* Štát prestal od januára platiť za študentov poistenie na dôchodok. Môžu si platiť dobrovoľne a oproti ostatným dobrovoľným poistencom majú výhodu - za roky štúdia si môžu poistenie kedykoľvek doplatiť. To je ich výhoda oproti iným skupinám dobrovoľných poistencov, ktorí šancu doplatiť si nemajú. Štát tak pomáha študentom, ktorí budú mať v budúcnosti nadpriemernú mzdu a budú si mať z čoho doplatiť. Tým študentom, ktorí si nebudú mať z čoho doplatiť, lebo budú zarábať málo, by príspevok od štátu počas rokov štúdia mohol pomôcť. Samozrejme, terajší výpočet dôchodku je daný zákonom, ktorý môže ktorákoľvek vláda zmeniť, roky štúdia by potom mohli študentom chýbať alebo by mohli stratiť šancu doplatiť si za ne poistenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* Kto si začne platiť dobrovoľne tento rok, platí poistenie iba do priebežného piliera, teda prispieva na dôchodky starým ľuďom. Viac sa teda oplatí platiť na budúci rok, keď začne platiť zákon o druhom pilieri a aspoň polovicu odvodov si budú študenti odkladať na svoje účty v dôchodkových spoločnostiach.

* Študenti sa môžu popri štúdiu zamestnať, vtedy odvody platí zamestnávateľ.

* Dôchodkové poistenie obsahuje aj invalidné poistenie. Podľa zákona o sociálnom poistení splnil podmienky na invalidný dôchodok ten, kto:

odpracoval/resp. platil si poistenie

a) do 22 rokov najmenej jeden rok,

b) nad 22 rokov do 24 rokov najmenej dva roky,

c) nad 24 rokov do 26 rokov najmenej tri roky,

d) nad 26 rokov do 28 rokov najmenej štyri roky,

e) nad 28 rokov najmenej päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz štát za vysokoškolákov platil dôchodkové poistenie, všetci by teda mali mať splnené nároky na invalidný dôchodok. Od budúceho roka by mal invaliditu v mladosti riešiť nový zákon, ktorý plánuje minister práce predložiť do parlamentu tento rok.

Ekonomicky aktívni ľudia

* Ekonomicky aktívni ľudia by mali predovšetkým sledovať, či za nich zamestnávateľ odvádza odvody. Dôchodkové spoločnosti majú povinnosť informovať klientov o stave účtov, rovnako, ako má podľa zákona o sociálnom poistení túto povinnosť aj Sociálna poisťovňa. Tá pošle prvýkrát informáciu do konca roka 2004 poistencom narodeným pred rokom 1951, do konca roka 2005 poistencom narodeným v rokoch 1951 až 1960, do konca roka 2006 poistencom narodeným v rokoch 1961 až 1970 a do konca roka 2007 poistencom narodeným po roku 1970.

SkryťVypnúť reklamu

* Všetci, ktorí dnes pracujú, teda zamestnanci aj živnostníci, sa môžu do 30. júna 2006 rozhodnúť, či vstúpia do druhého piliera. Dovtedy za nich zamestnávateľ odvádza odvody iba do prvého - priebežného piliera, z ktorého dôchodky garantuje štát. Rozhodnúť sa môžu všetci, ktorí majú aspoň 10 rokov pred odchodom do dôchodku.

* Kto sa rozhodne vstúpiť do druhého piliera, bude si šetriť peniaze na svojom účte v dôchodkovej spoločnosti, tieto peniaze budú jeho osobným vlastníctvom. Peniaze, ktoré pošle do prvého piliera, štát zatiaľ použije na dôchodky iných. Garancia súkromného vlastníctva by sa mala v zákone ešte presnejšie definovať, podľa niektorých odborníkov totiž nie je dostatočná. Ministerstvo plánuje definíciu súkromného vlastníctva v zákone o starobnom poistení ešte upraviť.

SkryťVypnúť reklamu

* Za zamestnancov bude peniaze do 2. piliera odvádzať zamestnávateľ, akoby teda dostali k výplate 9 percent navyše.

Ekonomicky aktívni ľudia - umelci

* Patria do skupiny dobrovoľných poistencov. Sami sa tak môžu rozhodnúť, či budú odvádzať poistenie na dôchodok. Ak majú nadštandardný príjem a radšej sa spoľahnú na vlastné zdroje ako na štát, môžu si sporiť individuálne v banke.

* POZOR - kto sa dožije dôchodku a neplatil poistenie na dôchodok ani nemá úspory, ktoré mu zabezpečia živobytie, bude odkázaný iba na sociálne dávky.

Ekonomicky aktívni ľudia, no nezamestnaní

* Ani za nich už štát neplatí poistenie na dôchodok, čas, keď sú nezamestnaní, sa im neráta do odpracovaných rokov. Dnes sa nezamestnaným rátajú do odpracovaných rokov iba roky do 1. 1. 2001, odvtedy sa ráta iba čas, kedy poberali podporu. Kto je teda nezamestnaný, prichádza o roky poistenia, čo mu môže negatívne ovplyvniť dôchodok. Nezamestnaní nemajú zo zákona takú výhodu, ako majú študenti - teda nemôžu si kedykoľvek za roky, keď boli nezamestnaní, doplatiť poistenie na dôchodok.

SkryťVypnúť reklamu

* Nezamestnaní, ktorým chýba do odchodu do dôchodku rok alebo menej a ešte nepožiadali o podporu v nezamestnanosti, urobia lepšie, ak požiadajú Sociálnu poisťovňu o predčasný dôchodok. Na ten má nárok ten, kto odpracoval aspoň 10 rokov. Má šancu získať predčasný dôchodok aspoň vo výške 1,2-násobku životného minima, teda vo výške 5053 korún. Predčasný dôchodok sa štandardne znižuje žiadateľovi o 0,5 percenta za každý mesiac, ktorý mu ešte chýba do dôchodku. Výnimkou sú práve nezamestnaní.

- Ak platili poistenie v nezamestnanosti aspoň tri roky z posledných štyroch, nezníži sa im dôchodok za obdobie šesť mesiacov.

- Ak platili poistenie v nezamestnanosti počas posledných siedmich rokov, neznižuje sa im predčasný dôchodok o 0,5 percenta za 12 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia pred dôchodkom

* Od januára je možné žiadať o predčasný dôchodok, čo doteraz nebolo možné. „Odporúčam, aby ľudia zbytočne neuvažovali o predčasnom dôchodku, ak im chýbajú do dôchodkového veku viac ako tri roky. Väčšina totiž v tomto prípade nebude môcť odísť zo zákona (nesplnia podmienky) alebo im vyjde taká zrážka, že ich to odradí. Uvažovať o predčasnom dôchodku má zmysel najviac dva-tri roky pred dosiahnutím dôchodkového veku," hovorí Michal Horváth z Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne. Kto žiada o predčasný dôchodok, musí mať zaplatené dôchodkové poistenie aspoň za 10 rokov a musí mu vyjsť dôchodok aspoň 5053 korún. Predčasný dôchodok sa však za každý mesiac od požiadania do dosiahnutia dôchodkového veku znižuje o 0,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

* Skôr ako tri roky pred dôchodkom sa môže oplatiť požiadať o predčasný dôchodok tým, ktorí plánujú aj počas jeho poberania ďalej pracovať a platiť odvody. Po skončení pracovného pomeru sa im dôchodok opäť prepočíta - pozor však, lebo novozískané nároky sa zarátavajú iba v polovičnej výške - takto prepočítaný dôchodok sa však ešte zvýši o 0,5 percenta za každý mesiac, ktorý poistenec „nadsluhoval".

Môžu sa zapojiť do druhého piliera?

Dôchodok z druhého piliera môže dostávať iba ten, kto si v ňom sporil aspoň 10 rokov a získal nárok aspoň na dôchodok vo výške 0,6-násobku životného minima (ďalších 0,6-násobku životného minima bude treba získať z prvého piliera). Kto sa teda rozhodne vstúpiť do druhého piliera a šetriť si na osobnom účte, musí šetriť a pracovať ešte aspoň 10 rokov, inak sa k peniazom na účte nedostane.

SkryťVypnúť reklamu

* Dnes si teda môžu v druhom pilieri sporiť iba tí, ktorí majú menej ako 52 rokov (vek odchodu do dôchodku je 62 rokov). Neznamená to však, že všetci starší nemajú šancu, ak chcú zostať pracovať aj po dosiahnutí dôchodkového veku, môžu vstúpiť do druhého piliera.

Navyše vek odchodu do dôchodku v 62 rokoch nemusí byť ešte konečný. „V celej Európe je určite nevyhnutné v budúcnosti ďalej zvyšovať dôchodkový vek a ja predpokladám, že v priebehu desiatich rokov sa zvýši najmenej na úroveň 64 rokov," hovorí Michal Horváth. Aj tí, ktorí teda do druhého piliera vstúpia 53-roční, môžu získať po desiatich rokoch nárok na výplatu dôchodku z tohto piliera.

* Otázkou je, nakoľko sa ľuďom tesne pred dôchodkom oplatí vstupovať do druhého piliera. Aj prvý pilier - priebežný, z ktorého vypláca dôchodky Sociálna poisťovňa, garantuje zásluhovosť, kto viac odvedie, viac dostane. „Zákon o sociálnom poistení ustanovuje takú valorizáciu nárokov cez zvyšovanie aktuálnej dôchodkovej hodnoty (používa sa pri výpočte dôchodku a rastie každoročne podľa rastu priemernej mzdy), že počas najbližších 10 - 15 rokov budú mať určite vyššie dôchodky tí, ktorí budú v prvom pilieri a nebudú v druhom," hovorí Horváth. Po 15 rokoch, ak splní druhý pilier očakávania, tak by sa mala situácia obrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný názor majú aj ekonómovia. „Na najbližších 15 - 20 rokov sa dá hádam očakávať postupné zbližovanie životnej úrovne so západnou, čo hovorí o silnejšom raste reálnych miezd, a teda, paradoxne, o zvýhodnení priebežného piliera," píše Peter Goliaš z inštitútu INEKO.

* Kto si začne sporiť krátko pred dôchodkom, nemusí dosiahnuť veľké zhodnotenie peňazí aj pre iné obmedzenie. Peniaze tých poistencov, ktorí majú do dôchodku menej ako sedem rokov, musí dôchodková spoločnosť povinne investovať iba do konzervatívneho fondu, ktorý je najbezpečnejší, ale znamená aj najnižšie výnosy. Zasa však platí - výpočet dôchodku z prvého piliera môžu politici zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 750
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 490
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 442
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 666
  5. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 587
  6. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 478
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 295
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu