Psychológovia predpovedajú, že mnohí z nich sa budú s následkami vysporadúvať dlhé roky. Niektorí do konca života. A nemusli byť ani priamo pri tom.
Francesco Fiorello bol v deň útoku viac ako 50 kilometrov od Manhattanu. V momente, keď vletelo lietadlo do prvej veže, telefonoval s manželkou Rose. Tá práve vychádzala z metra a všetko videla na vlastné oči. Manželovi to opisovala do slúchadla. „Myslel som, že stratím ženu,“ povedal Fiorello pre týždenník Newsweek. Rose sa podarilo zachrániť. Po týždni sa vrátila do práce. Francesco je naďalej v rovnakom šoku ako 11. septembra. „Nejdem na miesto, kde viem, že bude veľa ľudí. Do metra nevstúpim.“
Strach pocítili takmer všetci. Každý sa s nim vyrovnáva po svojom.
Jedni sa oddávajú sexu, iní horúčkovito zháňajú plynové masky, kupujú zbrane a zabezpečujú svoje domy a rodiny. Ľudia, ktorí roky držali diéty, sa zrazu prepchávajú sladkosťami. Tisíce ľudí sa v snahe zabudnúť zahĺbilo do práce alebo začali nakupovať či chodiť do kina alebo na svadby. Mnohí sa strhnú pri každom hlasnejšom zvuku.
Podľa psychológov to nie je nič prekvapujúce. „Keď sú ľudia ohrození, majú pocity úzkosti a boja sa o svoju budúcnosť. Majú pocit zraniteľnosti. Nemáme to radi. Chceme proti tomu niečo urobiť. V danej chvíli však neexistuje nič, čo by sme skutočne urobiť mohli. Preto kupujeme plynové masky, preto namiesto lietadlami cestujeme vlakmi,“ povedal denníku New York Times profesor psychológie na Harvarde Daniel Gilbert.
Podľa sociologičky Pepper Schwartzovej z University of Washington je mnoho dôvodov, prečo sa ľudia počas krízy venujú sexu. „V časoch veľkej neistoty vznikajú silné emócie. Tie spôsobujú, že ľudia sa zamilujú, rozhodnú sa pre svadbu alebo majú častejšie sex,“ povedala pre agentúru Reuters Schwartzová. Podľa nej môžeme o deväť mesiacov čakať populačnú explóziu.
Preslávené pohovky u psychoanalytikov sa pravdepodbne zaplnia novými pacientmi. Ako epidémia sa Amerikou šíri depresia. Mnohí z tých, ktorí s ňou mali problémy celé roky, sa jej v týchto dňoch paradoxne zbavili. „Keď sa stane niečo takéto, ich vlastné problémy im začnú pripadať menej vážne,“ hovorí sanfranciský psychiater Fred Parris.
Washingtonská terapeutka a prezidentka americkej asociácie pre stavy úzkosti Jerilyn Rossová povedala agentúre Reuters, že sa jej ozval pacient, ktorý sa 20 rokov bál lietať. „Minulý týždeň mi zavolal, že od útoku letel už trikrát. Povedal, že ani jedna z techník, ktoré sme použili, aby tento strach prekonal, nebola tak účinná, ako to, čo sa stalo teraz.“
Psychológovia sa preto snažia nájsť niečo ešte účinnejšie. Odborníci upozorňujú, že pre začiatok je treba rozprávať. Nikto zatiaľ nedokázal, že slová skutočne liečia. Väčšina expertov sa zhoduje, že majú terapeutický účinok. Preto ako riešenie odporúčajú zintenzívniť vzťahy s priateľmi a rodinou. Naopak, varujú pred alkoholom a drogami.