ssy premiérom nebude.
„Bezpečnosť predsedu vlády je vec ochranky," odpovedal hovorca vlády Zoltán J. Gál na otázku, či sa premiér obrátil na políciu. Podľa maďarského rozhlasu sa Medgyessymu v posledných mesiacoch vyhrážali smrťou päťkrát v listoch, telefonicky a raz aj e-mailom. Chytiť sa podarilo len autora e-mailovej hrozby. Proti študentovi sa už začalo trestné konanie. Ochrana premiéra bola zosilnená a list skúmajú psychológovia a grafológovia.
V posledných týždňoch prichádzali vážne hrozby aj na adresu iných vládnych politikov. Šéfke poslaneckého klubu vládnej socialistickej strany Ildikó Lendvaiovej sa anonymne vyhrážali upálením. Smrťou sa vyhrážali aj mladému politikovi liberálnej vládnej strany slobodných demokratov Péterovi Gusztosovi. Hrozby dostalo aj niekoľko mediálne známych ľavicových alebo liberálnych osobností, napríklad šéfredaktor denníka Népszava, ktorý je blízky vládnej socialistickej strane.
List adresovaný premiérovi podpísali „budapeštianske občianske kruhy". To je jasná narážka na hnutie občianskych kruhov, ktoré po volebnej porážke v roku 2002 založil bývalý premiér a dnešný líder opozície Viktor Orbán. Hnutie sa rýchlo stalo masovým, ideovo sa však jeho veľká časť zblížila s krajnou pravicou. List ukončila výzva: „Je nás dosť, hor sa, Maďarsko, hor sa, Maďarsko," čo je tiež jasný odkaz na heslá povolebných Orbánových prejavov.
Demokratická centrála, koordinačný orgán hnutia občianskych krúžkov, zriadený Orbánovou stranou Fidesz, včera vyhlásila, že organizácia pod názvom „budapeštianske občianske kruhy" u nej nie je evidovaná. „Takéto hrozby sú cudzie duchu hnutia občianskych krúžkov," tvrdí vedúci Demokratickej centrály Tamás Szántai. Snaha zdiskreditovať toto hnutie sa vylúčiť nedá. Na druhej strane sa už niektoré „občianske krúžky" prejavili a podobné uvažovanie im nie je cudzie.