Amerika v strachu pred terorizmom čoskoro pravdepodobne začne meniť imigračnú politiku. Prichádzajú návrhy na prísnejšie kontroly na hraniciach a nové právomoci pre Národný imigračný úrad (INS). Pred útokmi boli veľkou témou amnestie pre nelegálnych mexických prisťahovalcov. K nim pravdepodobne tak skoro nedôjde. Naopak, dnes sa začína hovoriť dokonca o obmedzení víz pre zahraničných študentov.
V Kongrese sa objavil návrh demokratickej senátorky Dianne Feinsteinovej z Kalifornie, aby vydávanie víz pre študentov výrazne sprísnili, a aby predbežne pol roka neudeľovali víza vôbec. Je to ďalšia podoba súčasného sporu ľudských práv a bezpečnosti.
Viacerí teroristi sa do USA dostali práve so študentskými vízami. Na univerzitách sa však neukázali a nikto si ich nevšímal. Keď im víza vypršali, ostali v Spojených štátoch. V súčasnosti je v Amerike asi 600-tisíc študentov zo zahraničia.
„Naša krajina je sito. Víza sa zneužívajú a je čas niečo s tým urobiť. Je možné, že návrh je kontroverzný, ale musíme si uvedomiť, že v takejto situácii naša bezpečnosť závisí od fungujúceho systému, ktorý by teroristom zabránil využiť zraniteľnosť nášho programu študentských víz,“ povedala Feinsteinová.
Pred útokmi by takýto zákon v Kongrese neprešiel. Aj dnes je však v Amerike mnoho ľudí, ktorí ho odmietajú: dáva príliš veľkú moc INS, diskriminuje zahraničných študentov, porušuje právo na súkromie. „Viem, že to nie je politicky korektné,“ hovorí senátorka, ktorej strana podobné návrhy vždy principiálne odmietala. „Ale to, čo sa stalo, ukazuje, že treba ráznejšie zasiahnuť.“
Americké zastupiteľské úrady si žiadateľa o víza najprv veľmi dôkladne preveria. Nový návrh chce do procesu vydávania víz zapojiť aj Národný imigračný úrad, nielen ministerstvo zahraničných vecí. Veľmi dôležité bude kontrolovať ho aj počas pobytu v USA. Týka sa to najmä študentov z Iraku, Afganistanu, Iránu a Blízkeho východu.
Prezident Americkej rady pre vzdelanie David Ward chápe Feinsteinovej pohnútky, podľa neho však „študenti sú len dve percentá zo všetkých udelených víz a toto nie je cesta, ktorou by sa Amerika mala vybrať.“ (miš)