užieb Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viery Tomanovej neprijateľný.
Ako dnes v rámci pracovného pobytu v Košiciach uviedla pre TASR, títo zamestnanci sa starajú o klientov s ťažkými zdravotnými postihnutiami, telesnými, mentálnymi, zmyslovými v kombinácii s rôznymi duševnými poruchami, o ktorých sa nikto nechce, nevie, alebo nemôže postarať. Fakt, že pod tlakom vysokej nezamestnanosti svoju prácu vykonávajú za takúto mzdu, možno podľa Tomanovej hodnotiť ako ich zneužívanie.
V tejto súvislosti pripomenula, že na rozdiel od štrajkov zdravotníckych pracovníkov, sociálni pracovníci ešte nikdy neštrajkovali. "Možno je na škodu, že naša spoločnosť nevie dostatočne oceniť ťažkú fyzickú i psychickú prácu, ktorú odvádzajú", dodala Tomanová.
Hoci vláda SR vo svojom programovom vyhlásení konštatuje, že by chcela zvýšiť status sociálnych pracovníkov a ich osobné ohodnotenie, doteraz sa to nepodarilo. Dlhodobo neriešený problém odmeňovania zamestnancov zariadení sociálnych služieb sa mal riešiť v rozpočte na rok 2001 jeho posilnením a navýšením prostriedkov na mzdy. Namiesto toho štátne zariadenia sociálnych služieb dostali o 177 119 000 Sk menej. Predpokladá sa pritom, že rozpísaný rozpočet bude stačiť iba do konca augusta tohto roku. Len v Košickom kraji štátnym zariadeniam chýba na prevádzku 91 miliónov Sk.
Problém si uvedomuje aj rezortný minister Peter Magvaši. Minulý týždeň v rámci pracovného výjazdu v Košiciach pripustil, že situácia je vážna a vládny kabinet sa ňou bude musieť zaoberať. Na jej vyriešenie bude pravdepodobne potrebné siahnuť do rezervy vlády.
V SR poskytuje sociálne služby 332 štátnych zariadení s vlastnou právnou subjektivitou a asi 140 malých zariadení, ktorých zriaďovateľmi sú krajské a okresné úrady. Umiestnených je v nich približne 30 tisíc klientov. Terénne sociálne služby v domácnostiach sú poskytované pre 22 000 až 25 000 osôb. Celkovo štát zabezpečuje sociálne služby približne pre 55 000 občanov.