Tisíce šíitov demonštrovalo proti dohode spojencov a dočasnej vlády o prechode moci v Iraku.
FOTO - REUTERS
BAGDAD, KUVAJT, VARŠAVA, NEW YORK - Tisícky šíitov včera demonštrovali v centre Bagdadu proti dohode spojencov a dočasnej vlády o odovzdaní moci a za všeobecné voľby. Pokojná demonštrácia za voľby prebehla aj v Basre. Podľa minuloročnej dohody sa má do júna utvoriť dočasná vláda vymenovaná 15-členným zhromaždením zástupcov provincií a irackej vlády. Ajatolláh Alím Sistání, nasledovaný niekoľkými tisíckami demonštrantov, teraz požaduje, aby o zostave zhromaždenia rozhodli všeobecné voľby. Šíiti, prenasledovaní za Saddáma Hussajna, tvoria 60 percent populácie Iraku a obávajú sa, že navrhovaný spôsob by ich znovu znevýhodnil.
Demonštrácia sa konala pred večerným rokovaním šéfa OSN Kofi Annana s delegáciou irackej dočasnej vládnej rady a s americkým správcom Iraku Paulom Bremerom v New Yorku. Spojené štáty sa za zatvorenými dverami zrejme snažili presvedčiť OSN, aby podporila ich plán na odovzdanie suverenity do rúk Iračanov. Bremer už v piatok po stretnutí s prezidentom Georgom Bushom v Bielom dome vyhlásil, že Spojené štáty sú pripravené upraviť dohodu o odovzdávaní suverenity nad Irakom. Vyhlásil, že má na mysli hlavne „spôsob zostatovania irackého dočasného národného zhromaždenia". Podľa zdrojov OSN však USA nepokladajú šíitské požiadavky za uskutočniteľné. Spojené štáty podľa nich chcú prostredníctvom Bremera požiadať OSN, aby vyslala do Iraku zvláštny tím, ktorý by mal presvedčiť irackých šíitov, že priame všeobecné voľby sú teraz neuskutočniteľné. Annan už predtým spochybnil možnosť konania priamych volieb v blízkom čase. Predstavitelia OSN nevylúčili vyslanie špeciálneho tímu, ale zároveň sa bráni v Iraku angažovať sa, keďže odtiaľ po augustovom útoku stiahla medzinárodný personál.
Do Iraku včera vstúpili prvé japonské jednotky. Predsunutá tridsaťčlenná skupina má pripraviť rozmiestnenie asi 1000 japonských vojakov na juhu Iraku. Ústava z roku 1946 zakazuje Japonsku účasť na vojnových operáciách. Poslanci vlani v júli odhlasovali zvláštny zákon, ktorý umožňuje vyslať vojakov do Iraku, ale iba na plnenie humanitárnych úloh. 36 percent opýtaných Japoncov si myslí, že v prípade úmrtia japonského vojaka v Iraku musí premiér Džuničiró Koizumi odstúpiť.
Poľsko včera oznámilo, že tento týždeň vyšle do Iraku ekonomickú misiu zloženú z piatich členov vlády a pätnástich podnikateľov. Ich úlohou bude zaistiť poľskú účasť na povojnových kontraktoch. Poľská zbrojná skupina Bumar sa chce uchádzať o dodávky vybavenia irackej armády od zbraní až po uniformy. Hodnota kontraktov sa podľa poľskej vlády odhaduje na 565 miliónov dolárov. Konzorcium spoločnosti Nafta Poľska by chcelo získať kontrakty v hodnote dvoch miliárd dolárov. Dve poľské spoločnosti už získali kontrakt v oblasti telekomunikácií a textilu v celkovej hodnote 9,5 milióna dolárov. (čtk, zo)