Fotografia zo 6. júna 1944 zachytáva vylodenie amerických vojakov na pláži Omaha v severovýchodnom Francúzsku. FOTO - REUTERS
ovanie Kolína či potopenie nemeckej lode Bismarck.
„Tieto obrázky nám umožňujú vidieť vojnu z prvej ruky - tak, akoby sme boli pilotmi britského kráľovstva," hovorí Allan Williams, šéf Archívov vzdušných výzvedných síl na univerzite v Keele, kde projekt digitalizácie prebieha. Fotografie sú síce vlastníctvom Úradu verejných záznamov, univerzita ich však má od roku 1962 vypožičané naneurčito.
„Zábery koncentračných táborov alebo vylodenie počas dňa D ma skutočne zasiahli. Je to takmer ako naživo," naznačil Williams už v nedeľu, čo môžu návštevníci stránky www.evidenceincamera.co.uk očakávať.
Okrem bežných fotiek tam nájdu i obrázky vo formáte 3 D. Tie, zachytené fotoaparátmi s vysokým rozlíšením, pomáhali vojenským stratégom s výrobou trojdimenzionálnych makiet budúcich bojísk.
Univerzitný archív by mal v budúcnosti zverejniť aj ďalších 2,5 milióna záberov výzvedných pilotov nemeckej Luftwaffe, ktoré spojenci zhabali na konci vojny. Počas studenej vojny ich využívali spravodajské služby.
Predpokladá sa, že onedlho sa objavia na internete aj fotografie z ďalších britských vojenských akcií, napríklad z bitky o Suez, kórejskej vojny či vojny o Falklandy, alebo v Perzskom zálive. Kým sa tak stane, zostavovatelia sa budú musieť prehrýzť cez tisícky materiálov.
„Zatiaľ sme ručne prešli asi 800-tisíc máp vzťahujúcich sa na 33-tisíc výzvedných letov," približuje Williams pre agentúru AP namáhavý a zdĺhavý proces.
(mm)