TRENČÍN - Mesto Trenčín sa usiluje dostať do svojho majetku hrad. Ten dosiaľ vlastní Trenčiansky samosprávny kraj. Informoval o tom zástupca viceprimátora Branislav Celler. Podľa neho by mesto mohlo ponúknuť za hrad niekoľko mestských budov, v ktorých pôsobia inštitúcie podliehajúce kraju. Ako príklad spomenul Galériu M. A. Bazovského a budovu Mestskej knižnice.
Mesto už v tohtoročnom rozpočte vyčlenilo prostriedky na sprístupnenie hradu pomocou výťahu alebo lanovky.
Predseda Trenčianskeho kraja Štefan Štefanec záujem o výmenu majetku s mestom potvrdil. „Netrpezlivo čakáme na nového primátora. Úrad samosprávneho kraja potrebuje vlastné sídlo. Teraz sídlime v budove krajského úradu a musíme platiť vysoký nájom. Tieto priestory sú navyše pre 140 zamestnancov nevyhovujúce. Ak nám mesto ponúkne budovu, môžeme uvažovať o prevode hradu," povedal Štefanec.
Podľa neho by vhodnou budovou na sídlo kraja mohol byť objekt bývalého ústredia generálneho štábu na Sihoti alebo, po dostavbe, budova úradu štátnej správy. Problémom však je, že ani jednu z týchto budov nevlastní mesto.
Riaditeľ Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Krištof si, naopak, myslí, že úvahy o prechode hradu do vlastníctva mesta sú len hypotetické. „Hrad nie je možné vymeniť za budovu. Jeho hodnota je nevyčísliteľná a samosprávny kraj má z neho zisky," hovorí. Podľa neho môže mesto po zvolení nového primátora dať na kraj ponuku a až potom sa ňou budú zaoberať komisie a zastupiteľstvo. „Je to dlhý legislatívny proces. Mám skôr pocit, že viceprimátor Celler si robí primátorskú kampaň," dodáva Krištof.
Branislav Celler si myslí, že je logické, ak mesto vyvíja aktivitu na získanie hradu. „Obyvatelia mesta cítia k hradu väčšie väzby ako ostatní obyvatelia kraja," hovorí. Ak kraj nebude chcieť vymeniť hrad za navrhované budovy, mesto podľa neho zváži ďalšie možnosti. Riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová si nevie celkom predstaviť, ako by mesto spravovalo hrad. „Zisky z hradu sú síce asi 3 milióny ročne, no potrebné investície na opravy a údržbu sú niekoľkonásobne vyššie," tvrdí.
Na úprave časti múru Trenčianskeho hradu z 15. storočia, ktorá sa zrútila začiatkom marca minulého roku, sa finančne podieľali viaceré subjekty
* Mesto Trenčín vyčlenilo na tieto účely zo svojho rozpočtu 3 milióny korún.
* Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý je v súčasnosti aj vlastníkom hradu, dal 4,5 milióna.
* Sponzori venovali na sanačné práce 2,5 milióna.
* Z rezervy Úradu vlády SR a kancelárie prezidenta išlo na Trenčiansky hrad zhruba 6,5 milióna korún. (mp)
O primátora Trenčína sa usiluje jedenásť kandidátov
TRENČÍN - Až jedenásť kandidátov ohlásilo účasť v primátorských voľbách v Trenčíne, ktoré sa uskutočnia v sobotu 13. marca. Možnosť odovzdať kandidačné listiny mali do polnoci 18. januára. Nezávislí kandidáti potrebovali podpisy minimálne 400 obyvateľov mesta. Túto možnosť využili až šiesti uchádzači.
Najviac, až 1859 podpisov, vyzbierala Elena Gabajová, ktorá v súčasnosti pôsobí na mestskom úrade ako odborná referentka. Ďalšími nezávislými kandidátmi sú mestskí poslanci Ľubomír Sámel a Ján Babič, ktorý pre primátorské voľby požiadal o dočasné pozastavenie členstva v DS. Ako nezávislí kandidujú aj exprimátor Trenčína Jozef Žiška, pedagóg VŠMU Peter Nižňanský a súkromný podnikateľ Milan Zigo.
O primátorsky post sa uchádzajú i dvaja koaliční a traja stranícki kandidáti. Čerstvo zvoleného viceprimátora Trenčína Branislava Cellera podporuje koalícia SDKÚ, ANO, DS, ďalšie koaličné zoskupenie ĽS-HZDS, SNS, KSS zas presadzuje manažéra Dušana Lobotku. KDH navrhuje Jána Krátkeho, ktorého minulý týždeň ako reakciu na odchod hnutia z vládnej koalície odvolali z funkcie viceprimátora.
Vo voľbách kandiduje aj bývalý minister vnútra Jozef Tuchyňa, nominovaný SDĽ. Ten je vo veku 62 rokov najstarším kandidátom v Trenčíne. Robotnícka strana ROSA presadzuje na post primátora Jozefa Franka. Ani jedného kandidáta nepodporila strana Smer. „Okresná rada sa vyjadrí k podpore niektorého z kandidátov až po začatí volebnej kampane," povedala podpredsedníčka okresnej rady v Trenčíne Magda Košútová. Volebná kampaň sa začne 26. februára a skončí sa moratóriom 48 hodín pred začatím volieb. Informovala o tom zapisovateľka mestskej volebnej komisie Iveta Plešová. (mp)