V čom sa líšia služby fondov a bánk?

* výnos nie je zaručený vo forme úroku

* výnos nie je zaručený vo forme úroku

Banka klientovi vopred oznámi úrok. Ten sa zvyčajne pri kratších splatnostiach či bežných vkladoch (netermínovaných) môže po čase meniť, no predsa len to nebýva veľký pohyb. V bežnom fonde žiadny výnos nie je vopred zaručený, dokonca ani to, že z podielnikovej tisícky zostane menej, ak kúpené cenné papiere na trhoch stratia na hodnote.

* dĺžka investície nie je stanovená

Od požiadania o vyplatenie peňazí (čo sa robí formou vrátenia podielových listov) ich investor dostane o niekoľko hodín či v ďalší pracovný deň. Závisí iba od neho, či investíciu vyberie po niekoľkých mesiacoch, či rokoch. Investovanie do podielových fondov je však záležitosťou niekoľkých rokov, čo platí predovšetkým pre akcie, kde sa odporúča držať peniaze vo fonde aspoň päť rokov. Peňažné či dlhopisové fondy však prekonávajú výnosmi úroky v bankách už po kratšom čase.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* ochrana vkladu do podielového fondu neexistuje, no za vklady v banke do istej výšky ručí štát

* poplatky , ktoré sa platia: pri nákupe, pri predaji a pravidelne za správu

* predaj - podielové listy mnohých fondov sa dajú kúpiť v bankách, pretože banky sú materskými spoločnosťami najväčších správcov na Slovensku. Ostatné firmy využívajú rôzne distribučné siete

* zhodnocovanie peňazí - banka časť vkladov klientov požičia a okrem toho sa ich tiež sama snaží zhodnotiť. Cez fond má podielnik prístup na svetové finančné trhy, kde za jeho peniaze fond investuje podľa zvolenej stratégie

Aké fondy sú na výber peňažné fondy

Investujú do krátkodobých (do jedného roka) finančných nástrojov na peňažnom trhu. Tieto fondy zaručujú minimálne riziko, čomu však zodpovedajú aj nižšie výnosy v porovnaní s ostatnými typmi fondov. Investícia do peňažných fondov je vhodná aj pre investorov bez predchádzajúcich skúseností. Takéto fondy majú veľmi nízke, často dokonca nulové vstupné a výstupné poplatky, takže sa oplatí do nich investovať aj krátkodobo.

SkryťVypnúť reklamu

dlhopisové fondy

Ukladajú peniaze podielnikov najmä do dlhopisov. Niekedy investujú malý podiel majetku do akcií. Prinášajú investorovi zvyčajne vyšší výnos ako fondy peňažného trhu, sú však aj o niečo rizikovejšie. Sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú investovať peniaze minimálne na jeden rok, vzhľadom na poplatky však prinášajú zaujímavé zhodnotenie až približne po dvoch či troch rokoch. Predstavujú vhodnú alternatívu k dlhodobému termínovanému vkladu v banke.

akciové fondy

Akciové fondy investujú do akcií minimálne 65 percent svojho majetku (podľa klasifikácie asociácie). Tieto fondy sú spomedzi všetkých fondov najrizikovejšie, na druhej strane však majú potenciál najvyššieho rastu. Prinášajú zvyčajne vyšší výnos až z dlhodobého hľadiska, preto sú vhodnou investíciou iba pre investorov s investičným horizontom nad 5 rokov, ktorým neprekážajú krátkodobé výkyvy a poklesy hodnoty podielu.

SkryťVypnúť reklamu

zmiešané fondy (akciovo-dlhopisové)

Peniaze ukladajú na rôznych trhoch a do rôznych aktív, nemajú pritom nijaké limity na podiel dlhopisov či akcií vo svojom portfóliu. Preto by mal investor vopred poznať stratégiu fondu a jeho zloženie. Zmiešané fondy sú akousi strednou cestou medzi rizikovými akciovými a konzervatívnymi dlhopisovými fondmi. Investorovi ponúkajú stredné výnosy pri strednom riziku, investičný horizont by mal byť aspoň trojročný.

fondy fondov (strešné fondy)

Väčšinu svojich aktív ukladajú do podielových listov a akcií iných investičných fondov. Medzi ich hlavné výhody patrí nízke riziko, ktoré vyplýva z väčšieho rozloženia investície. Podielnik takto zároveň môže investovať aj menšiu sumu do fondov, ktoré si inak vyžadujú vysokú vstupnú investíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výbere zakaždým treba brať do úvahy, v akej mene plánuje klient o rok z fondu vystúpiť - najčastejšie bude chcieť slovenské koruny. Ak áno, vstúpiť by mal do fondu, ktorého referenčnou menou je slovenská koruna. Pri iných menách by mohol jeho výnos ovplyvniť aj pohyb kurzu. Posilnenie koruny voči mene fondu znamená pokles výnosu v prepočte na koruny a naopak. Slovenská mena sa pritom s menšími výkyvmi posilňuje a zhodnocovať sa má aj v budúcnosti.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu