mi predpoveďami.
Analytici preto odporúčajú dolár predať a získať zaň ázijské či európske meny, ale aj austrálske, novozélandské a kanadské doláre. Do centra ich pozornosti sa dostávajú aj obchody, ktoré v amerických dolároch vôbec neprebiehajú. „Dolár zažil mnoho ťažkých rokov a zrejme sa to ešte zhorší," povedal Steve Barrow, hlavný devízový stratég z Bear Stearns. „Náš základný scenár predpokladá, že dolár tento rok klesne o ďalších 15 percent."
Kľúčovou témou je vzhľadom na rast v juhovýchodnej Ázii očakávaná revalvácia čínskeho jüanu. Japonsko zasa už opakovane intervenovalo za oslabenie jenu, čo zatraktívňuje iné meny v regióne, napríklad kórejský won. Južná Kórea očakáva vyše päťpercentný ekonomický rast.
Na mape devízových trhov nežiari iba Ázia. Medzi tipmi banky Goldman Sachs sú švédske koruny a juhoafrický rand.
Mnoho analytikov poukazuje na vyššiu výnosnosť tých mien, ktorých vývoj kopíruje vývoj cien komodít. Prospieva im, keď ceny komodít rastú. Príkladom je austrálsky dolár, tento rok ho však má predbehnúť kanadský dolár. Ten sa v posledných týždňoch oproti americkému dostal na 10-ročné maximum.
Ďalšou správnou voľbou by mal byť nákup švajčiarskych frankov za jeny. Kým Japonsko chce vlastnú menu oslabiť, úročenie frankov má vzrásť, a to má zabezpečiť zisk.
(reuters)