Slovensko len nedávno zmenilo zákonník práce. Európska komisia teraz navrhuje zmeny v organizácii pracovného času, čo by si vynútilo aj zmenu našich zákonov. Obmedzenia by mohli zasiahnuť najmä sezónne práce.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovensko a Veľká Británia majú rovnaký názor na organizáciu pracovného času a budú ho obhajovať aj pred Európskou úniou. Minister práce Ľudovít Kaník a jeho britský partner Gerry Sutcliff sa cez víkend zhodli, že v pracovných procesoch by mala byť zachovaná čo najväčšia flexibilita a sloboda. Obaja odmietli zužovanie priestoru, ktoré by viedlo k stanoveniu obmedzení pre výkon práce nadčas oproti súčasne platnému stavu.
Ľudoví Kaník sa so Sutcliffom stretli na schôdzke ministrov krajín a kandidátskych štátov Európskej únie, zodpovedných za zamestnanosť a sociálne veci, ktorá sa skončila v sobotu v írskom Galway. Ministri členských a kandidátskych krajín hovorili najmä o návrhu smernice o organizácii pracovného času. Smernica by mala napríklad obmedziť možnosť udeľovania výnimiek z pracovného práva. Výnimku si v súčasnosti uplatňuje práve Veľká Británia. Britskí zamestnanci majú možnosť pri nástupe do zamestnania vzdať sa niektorých práv v otázke dĺžky pracovného času, ktoré mu zaručuje spoločná európska legislatíva. Okrem toho je cieľom novej smernice zjednotenie maximálnej dĺžky pracovného času na 48 hodín týždenne. Tento čas má byť súčtom práce pre všetkých zamestnávateľov, u ktorých zamestnanci pracujú.
Európski ministri rokovali o troch témach - prevencii a aktivizácii, zosúladení pracovného a rodinného života, predlžovaní pracovného života. Ako dodal Danko, tieto témy predstavujú nástroje na to, aby v krajinách EÚ došlo k rastu zamestnanosti, a to s pomocou princípu „Pracovať sa oplatí". Podľa Kaníkovho hovorcu Martina Danka bude snahou oboch štátov získať pre svoje stanovisko podporu aj ďalších krajín.
(sita, tasr)