Predsedníčka rady Valéria Agócs hovorí, že by bolo lepšie, keby číslo označujúce vek dieťaťa, od ktorého je program prístupný, bolo v krúžku, ako je to napríklad vo Francúzsku a Maďarsku. S označovaním však súhlasí. „Je to potrebné. Je to pomoc pre rodičov, ale možno nie v tejto forme." O budúcnosti a výzore smajlíkov budú členovia rady hovoriť s vysielateľmi.
Smajlíky vyvolali pred dvoma rokmi, keď sa objavili, rozporné a často úsmevné reakcie. Napríklad pri politických diskusiách sa občas objavilo logo, že relácia je neprístupná a nočný program pre dospelých zdobil smajlík pre deti od 12 rokov.
Nedávny prieskum zistil, že diváci značky v rohu obrazovky vítajú. Prieskum na objednávku licenčnej rady uskutočnil Odbor mediálneho výskumu SRo v novembri na vzorke vyše 3300 respondentov.
Viac než tri štvrtiny opýtaných súhlasia, že označenie programu uľahčuje rodičom výber programov pre deti. Až jedna tretina sa nimi riadi „vždy alebo väčšinou". Diváci sú presvedčení, že piktogramy donútili stanice dávať si väčší pozor, čo a kedy vysielať.
Spokojnosť však nie je so všetkými druhmi smajlíkov. Zelený je pre najmenších, červený je pre program neprístupný pre mládež do 18 rokov a tri oranžové s číslom označujú „prístupnosť" od 7, 12 a 15 rokov. Rozdielne názory sú na označovanie relácií od 15 rokov. Až 87 percent respondentov tvrdí, že by sa takto označené programy mali vysielať po 20. hodine, tretina opýtaných by ich posunula až na 22. hodinu.
Niekedy televízie označia aj diskusie, smajlík sa mihne aj pri predpovedi počasia. Až tri štvrtiny opýtaných je presvedčených, že „určite alebo asi" treba označovať všetky audiovizuálne produkty.
Systém zaviedla Rada pre vysielanie a retransmisiu ako „základný nástroj na elimináciu nežiaducich obsahov v televíznom vysielaní" a prostriedok, ako kontrolovať obsah jednotlivých programov pre deti a mládež. (hr)