Invalidné dôchodky prehodnotia

BRATISLAVA - Všetky invalidné dôchodky Sociálna poisťovňa v priebehu dvoch rokov prehodnotí podľa nového systému, ktorý určí v percentách nižšiu schopnosť ľudí pracovať. „Pri previerkach, ktoré musia absolvovať doterajší invalidní dôchodcovia, sa stanoví

Poslanec Peter Bódy (Slobodné fórum) vie, o čom hovorí, keď mieni podporiť zákon o sociálnom poistení, ktorý prehodnocuje invalidné dôchodky. Jediný z poslancov je na vozíčku. FOTO SME - ARCHÍV

BRATISLAVA - Všetky invalidné dôchodky Sociálna poisťovňa v priebehu dvoch rokov prehodnotí podľa nového systému, ktorý určí v percentách nižšiu schopnosť ľudí pracovať. „Pri previerkach, ktoré musia absolvovať doterajší invalidní dôchodcovia, sa stanoví toto percento," povedal Michal Horváth zo Sociálnej poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od tohto percenta potom bude závisieť výška dôchodku. Ak vyjde percento medzi číslom 40 až 70, dostane postihnutý rovnaký invalidný dôchodok ako predtým. „Ak mu vyjde viac ako 70 percent, tak sa mu prizná dôchodok nanovo a spravidla vyšší," povedal Horváth. Tým, ktorých postihnutie poisťovňa uzná za menšie ako 40-percentné, „sa dôchodok odníme".

Ministerstvo práce nevie odhadnúť, koľko dôchodcov by mohlo o dôchodok prísť, tvrdí, že chce zabrániť ich enormnému rastu a zneužívaniu. „Rozhodli sme sa objektivizovať kritériá, aby priznanie dôchodku zodpovedalo stavu poberateľa," povedal hovorca ministerstva Danko.

Doteraz posudzoval invaliditu lekár podľa subjektívneho názoru. Dnes bude na rozhodnutie dôležitý konkrétny nález, ku ktorému sa priradia percentá, na všetkých pobočkách Sociálnej poisťovne jednotne. Kto nebude s posúdeným spokojný, môže sa odvolať. Odvolanie posúdia lekári na ústredí poisťovne a rozhodne o ňom krajský súd.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Peter Bódy je s novým zákonom o sociálnom poistení spokojný, lebo umožňuje invalidným dôchodcom neobmedzene zarábať aj popri poberaní dôchodku. Doteraz boli obmedzení limitom. Keď ho prekročili, strácali nárok na dôchodok.

Ministerstvo chcelo toto obmedzenie ponechať pre plných invalidov. „V pôvodnom návrhu ministerstva sa mal tomu, kto pracuje, plný invalidný dôchodok krátiť o 34 percent, s čím som nesúhlasil. Plná invalidita sa hodnotila stratou schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 66 percent, tak sme hranicu posunuli na 70 percent preto, aby dôchodok nebol krátený," povedal Bódy.

Invalidná dôchodkyňa a pedagogička Nora Rusnáková z Piešťan síce víta, že „budeme môcť pracovať, ale možnosti nájsť si prácu, sú úbohé". Zamestnávatelia jej tvrdia, že ju nemôžu prijať pre jej postihnutie. „Nie je to ľahké a k tomu reformy. Začína to byť nad ľudské možnosti," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Bódy upozorňuje, že spolu s prehodnocovaním invalidných dôchodkov sa v zavádzajú aj nové príspevky pre zamestnávateľov, ktoré ich majú motivovať, aby prijímali do práce aj zdravotne postihnutých ľudí.

ANO žiada znovu zaviesť niektoré sociálne dávky

TRNAVA - Aliancia nového občana v sobotu kritizovala niektoré sociálne reformy, najmä nekoncepčné branie príspevkov. „Od ministerstva sociálnych vecí budem žiadať urgentné riešenie súčasného stavu," vyhlásil po rokovaní Republikovej rady a Predsedníctva ANO v Trnave jej predseda Pavol Rusko.

Vrátené by mali byť predovšetkým príspevky na barly, invalidné vozíky a podobné zdravotné pomôcky.

„Niektoré dávky boli odobraté úplne bezhlavo," povedal minister zdravotníctva Rudolf Zajac. K nim podľa neho patrí aj zrušenie 300-korunového príspevku na barly pohybovo postihnutým ľuďom. Pripomenul, že aj občania odkázaní na invalidný vozík prišli o právo na druhý, tzv. domáci vozík.

SkryťVypnúť reklamu

„Úspora verejných zdrojov, ktorá sa zrušením príspevkov dosiahla, nie je adekvátna spôsobeným škodám," zdôraznil.

Ministerstvo sociálnych vecí označilo výhrady ANO za prekvapujúce, lebo sociálne zákony sa pripravovali za účasti jej predstaviteľov. Hovorca ministerstva Martin Danko povedal, že v tomto roku sa pripravujú viaceré zmeny, ktoré majú postavenie ľudí so zdravotným postihnutím zlepšiť, ale privítajú pomoc aj ministerstva zdravotníctva. (sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu