„Pre seba a manželku som si dal urobiť pomník. Iba nedávno som zaň zaplatil 25-tisíc korún. Ukradli z neho krížik, ktorý stojí takmer 5-tisíc korún. Keď som sa to dozvedel, celú noc som nespal. Teraz si budem musieť našetriť nanovo. Kto to urobil, nemá charakter," krúti hlavou 75-ročný dôchodca Štefan Ďurka.
„Ešte stále to bolí a teraz toto," zadržiava slzy Viera Bobuliková nad hrobom svojej 17-ročnej dcéry Lenky, ktorá zomrela pri autohavárii. Na pomníku chýba žulová váza, ktorá stojí dve-tri tisíc korún.
Eva Andacká z miestneho obecného úradu pripúšťa, že môže ísť aj o vojnu kamenárov.
Cintorín sa nezamyká a v noci je neosvetlený. Nachádza na odľahlom mieste, najbližší dom je asi tristo metrov od neho. Vykradli ho pravdepodobne v noci z utorka na stredu. Nebolo to prvý raz a stalo sa to aj v okolí. Vraj si najskôr cez deň pomníky poobzerali, napílili ich a v noci ich prišli ukradnúť. Čabania, ktorí majú hroby v blízkosti vykradnutých, sa boja. „Na cintorín som doteraz chodila tri-štyri razy do týždňa. Už budem chodiť denne," hovorí pani Bobuliková.
Najviac pomníkov na cintoríne v Čabe zhotovovala kamenárska firma zo Zbehov, no zlodeji vyčíňali aj na pomníkoch od iných firiem. Majiteľ firmy zo Zbehov Marián Blaško si myslí, že páchateľom nemusí byť iba zamestnanec kamenárstva. „Môže ísť o zlodejov, od ktorých odberateľ lup za dobrú cenu odkúpi. Odberateľ nemusí byť z regiónu, teda z konkurencie. Sú to však iba domnienky," hovorí Blaško.
Obecné zastupiteľstvo sa bude týmto problémom zaoberať. Podľa starostu Ladislava Mellena bude zvažovať, či cintorín zabezpečí strážnou službou, alebo kamerami.
JANA BEŇOVÁ