BANSKÁ BYSTRICA - O prípadnom odčlenení Hrnčiarskych Zálužian a Sušian z okresu Poltár a ich začlenení do Rimavskosobotského okresu rozhodovali v referende obyvatelia týchto obcí. Ak bude úspešné, definitívne rozhodnutie k spomínanej zmene zaujme vláda.
Starosta Hrnčiarskych Zálužian Milan Markotán povedal, že takmer všetci sú nespokojní s tým, že po reforme verejnej správy sa všetky obce Poltárskeho okresu dostali do pôsobnosti Obvodného úradu v Lučenci. Hrnčiarske Zálužany pritom predtým, než ich v roku 1994 začlenili do vtedy novoutvoreného okresu Poltár, patrili pod Rimavskú Sobotu.
Okrem historického dôvodu je dôležité aj napojenie tejto obce na Rimavskú Sobotu. Do tohto mesta sa jej obyvatelia môžu dostať denne takmer dvadsiatimi priamymi autobusovými spojmi. Avšak ani jeden nejde priamo do Lučenca, čo im značne komplikuje cestovanie.
Za dôležitý dôvod na pričlenenie Hrnčiarskych Zálužian k Rimavskej Sobote označil Markotán aj to, že mnohí ich obyvatelia pracujú v tomto meste a že tam študuje veľa detí. Obec je takisto napojená na poskytovanie zdravotníckych a ďalších služieb v Rimavskej Sobote.
Podobná situácia je podľa starostu Sušian Štefana Vaclavika aj v tejto obci. (tasr)
Popročská škola žiada o pomoc ministra
POPROČ - Otvoreným listom s výzvou urýchlene riešiť havarijnú situáciu v školskej kotolni sa včera na ministra školstva Martina Fronca obrátila Rodičovská rada Základnej školy v Poproči v okrese Košice-okolie.
Od konca zimných prázdnin sa popročské deti pre nefunkčnú kotolňu riadne neučia. Žiaci 1. stupňa majú mimoriadne prázdniny a žiaci 2. stupňa sa učia v stiesnených podmienkach náhradných priestorov.
Riaditeľka školy Helena Štovčíková na štvrtkovej mimoriadnej rodičovskej rade informovala, že na obnovenie vyučovania treba urýchlene vymeniť 50-ročné kotly na tuhé palivo a keďže ide o havarijný stav a obec ani Košický samosprávny kraj nemajú na to prostriedky, pomôcť by mala vláda.
Školu navštevuje 300 detí prevažne z Poproča, ale aj z okolitých obcí. Prvá zmienka o škole je zo 17. storočia, presne z roku 1646. Ako sa uvádza v liste, vyučovanie odvtedy neprerušili ani svetové vojny či hospodárska kríza.
Jediným riešením je podľa rodičov vybudovať novú kotolňu, respektíve v starej kotolni osadiť nové vykurovacie telesá na plyn. Vyžaduje si to však miliónovú investíciu, na ktorú prostriedky obce ako zriaďovateľa nestačia. (tasr)
Každý deň pripoja na internet 20 škôl
BRATISLAVA - Podľa ministra školstva Martina Fronca bol štvrtok „slnečným dňom pre naše školy". V tento deň totiž prvá škola v rámci projektu Počítače pre školy dostala počítačovú učebňu. Učebňa pripojená na internet prostredníctvom ADSL je v Základnej škole M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Je prvá z vyše dvetisíc stredných a základných slovenských škôl, ktoré sa zaviazal do konca roka 2004 vybaviť technikou a pripojením na sieť majoritný akcionár Slovak Telecomu Deutsche Telekom AG. To znamená, že denne by na internet mali pripojiť asi dvadsať škôl.
Prvú kapitolu internetizácie slovenských škôl začala v roku 1995 Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá do roku 2000 dopomohla k internetu 135 školám a podporila ďalšie súvisiace aktivity. Ďalší posun znamenalo v roku 1999 odštartovanie projektu Infovek. Pod jeho prostredníctvom vybavilo ministerstvo školstva do roku 2003 výpočtovou technikou 1224 škôl. (gal)