S manželom sme sa zhodli, že to, čo by po našej smrti patrilo synovi, ktorý míňa všetky peniaze na automatoch, by sme chceli v testamente poručiť jeho neplnoletým deťom. Je to možné?
Darina
V prípade, že uvažujete o tom, že by ste v záveti neuviedli ako dediča vášho syna, ale svoj majetok odkážete priamo jeho potomkom, teda vašim vnukom, musíte pamätať na niekoľko dôležitých skutočností.
Je to predovšetkým platné zriadenie závetu. V zmysle ustanovenia paragrafu 476 Občianskeho zákonníka poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný. Taktiež je neplatný spoločný závet viacerých poručiteľov, napríklad manželov.
Základné náležitosti pre platnosť závetnej listiny teda sú: písomná forma a deň, mesiac a rok, kedy bol závet podpísaný.
Občiansky zákonník stanovuje aj ďalšie formálne náležitosti pre platný závet v závislosti od toho, či ide o závet vlastnoručný (tzv. holografný) alebo nenapísaný vlastnou rukou poručiteľa (tzv. alografný), resp. o závet osôb, ktoré nemôžu čítať alebo písať, nevidomých a nepočujúcich osôb.
Ďalšou dôležitou skutočnosťou je určité obmedzenie voľnosti pri zriadení závetu, a to právom neopomenuteľných dedičov, za ktorých sú považovaní potomkovia poručiteľa. Táto ochrana neopomenuteľných dedičov podľa ustanovenia paragrafu 479 Občianskeho zákonníka spočíva v tom, že maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým aspoň toľko, koľko predstavuje jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ by tomu závet odporoval, bol by v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu potomkov.
V prípade, ak by ste teda odkázali (každý individuálne) všetok svoj majetok svojim vnukom, v zmysle citovaného ustanovenia by mal váš syn nárok na jednu polovicu svojho zákonného dedičského podielu.
Na to, aby váš majetok nadobudli priamo vaši vnuci, nestačí teda len platný závet, k tomu treba ešte potomka vydediť. Inštitút vydedenia a jeho podmienky upravuje Občiansky zákonník v ustanovení paragrafu 469a. Poručiteľ môže v zmysle uvedeného ustanovenia vydediť potomka vtedy, ak ten v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, starobe alebo v iných závažných prípadoch, ak o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, ak bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, alebo ak trvalo vedie neusporiadaný život.
Vydedením sa teda rozumie jednostranný prejav vôle poručiteľa, ktorým odníme potomkovi ako neopomenuteľnému dedičovi dedičské právo. Pre platnosť listiny o vydedení platí to, čo sme uviedli vyššie v súvislosti s platnosťou závetnej listiny, navyše musí byť v listine uvedený niektorý z dôvodov vydedenia.
V prípade, ak budú všetky uvedené podmienky splnené (a nedôjde ani k prípadnému popretiu existencie dôvodu vydedenia zo strany vydedeného dediča), nadobudnú váš majetok v súlade s vašou poslednou vôľou priamo vaši vnuci.