Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Spievajú božsky, ale falzet to nie je

V Bratislavskom chlapčenskom zbore vyrástli za dvadsať rokov speváci, muzikanti, skladatelia, orchestrálni umelci - všetko chlapci s hlasmi na špičkovej speváckej úrovni. Už vyše desať rokov sa im venuje hlasová pedagogička Darina Tóthová. Okrem toho ...

V Bratislavskom chlapčenskom zbore vyrástli za dvadsať rokov speváci, muzikanti, skladatelia, orchestrálni umelci - všetko chlapci s hlasmi na špičkovej speváckej úrovni. Už vyše desať rokov sa im venuje hlasová pedagogička Darina Tóthová. Okrem toho je sólistkou a jedinou ženskou speváčkou zboru.

Špekulanti vedia, o čo ide

„Mnohí sa ma pýtajú, ako to, že ma chlapci tak berú," hovorí 'teta Darinka'. „Nepoznám presný návod. Zvolila som si k nim normálny priateľský prístup. Poznám ich grify, viem ich prekuknúť. Vedia byť dobrí špekulanti. Je im však jasné, čo od nich chcem a že ich mám rada."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Každého chlapca najprv 'prešmejdí' a veľmi rýchlo odhadne, kde má problémy. „Sledujem, či správne dýcha, ako spúšťa bradu, ako artikuluje, tvorí tón. Na každého z nich musím ísť inak. A potom, vo veľkej kope, presne viem, kde kto robí chybu. Je to jedna technika na milión spôsobov," vysvetľuje.

Čo chlapcom nevie povedať a zahrať, to im zaspieva. Vždy si overí, ako sa chlapec cíti, čo bolo v škole a doma nového, ale potom potrebuje, aby pokojne sedel, dával pozor, bol trpezlivý a dobre spieval. „Ak je v pohode, vtedy 'nepoznám zľutovanie'," hovorí.

Dýchanie cez oči

Vysvetliť deťom, ako správne tvoriť tón, chce trochu fantázie. Darina Tóthová si rokmi vybudovala zvláštny slovník - a zdá sa, že chlapcom vyhovuje. Je iný ako ten bežný: Privoňaj ku kvetine, cítiš? Brucho sa ti nadvihuje ako balón. Vypúšťaj vzduch cez oči! Tón sa musí vymrštiť ako delfín z vody a naraziť do stredu čela. Tvoja hlava sú kukučkové hodiny. Usmievaj sa očami!

SkryťVypnúť reklamu

Na 'odborných' poveloch sa chlapci najprv veľmi dobre bavia. Netrvá dlho a zistia, že s ich pomocou sa im v hlave ozvučia všetky rezonančné dutiny, že si tón zrazu vedia predstaviť, aj ho dobre zaspievať.

„Keď im zaspievam dobrú aj zlú kvalitu tónu, dokážu to rozoznať a správne zopakovať. Mojím cieľom je, aby milovali hudbu, spievali s radosťou, nebrali spev ako drinu, námahu a trápenie."

Počujete, že spievate zle?

Predpokladom dobrého spevu je hudobný sluch. Bez neho to ide ťažko. Ten lepší prípad je, ak neviete s hlasom narábať, ale počujete, že spievate zle.

„Raz k nám prišiel chlapček, ktorý nevedel skoordinovať hlas so sluchom. Veľmi chcel spievať, tak som sa mu začala venovať a pripravila som ho na konkurz do zboru. Bol prijatý a časom sa vypracoval na výborného speváka," spomína Darina.

SkryťVypnúť reklamu

Sú deti, ktoré na konkurze výborne uspejú, ale v kolektíve zrazu stratia istotu. Alebo naopak, niektoré nesmelé naberú sebavedomie tak rýchlo, že sa dospelí nestačia čudovať. Mnohí sú dobrí aj v iných aktivitách, ale zbor neopúšťajú. Často si práve tu nájdu kamarátov na celý život.

Mutanti sa vracajú

Do zboru prichádzajú ako osem-deväťroční a vtedy začínajú spievať v sopráne a alte. Keďže mnohí začínajú mutovať už v dvanástich, treba ich naučiť spievať rýchlejšie než dievčatá. Dievčenské hlasy síce tiež prechádzajú mutáciou, ale ostávajú v ženských polohách, zmena nie je taká citeľná. „Zmutovaní" chlapci prechádzajú do tenoru a basu.

„Chlapcov treba učiť spievať rýchlo a efektívne," hovorí Darina, „preto je moja práca s nimi špecifická. Teraz už mutujú oveľa skôr ako kedysi, máme dokonca aj jedného desaťročného. Vekom sú to však stále deti a samy bývajú prekvapené, aký hlas po mutácii získali."

SkryťVypnúť reklamu

V niektorých krajinách chlapci spievajú aj v mutačnom období. U nás foniatri odporúčajú hlasový aj psychický oddych. Vtedy chlapci zbor opúšťajú. Tí, ktorým spev naozaj chýba, sa po mutácii vracajú.

V chrámoch nespievajú iba mnísi

Repertoár zboru je dnes široký - chlapci si obľúbili spirituály, opery, kantáty, gregoriánsky chorál. Ale chrámovú hudbu nespievajú falzetom ako mnísi voľakedy.

„Tento spôsob vôbec neskúšame, skôr chceme naučiť chlapcov spievať štýlovo - vystihnúť romantizmus, klasicizmus a vzápätí barok. Je to technicky náročné," vysvetľuje Darina Tóthová.

Stojí to však za to, keď sa s ňou chlapci podelia o zážitky. Tak ako nedávno v Brne, kde spievali Bernsteinovu omšu.

„Jeden speváčik spieval veľké sólo s operným spevákom. Atmosféra bola veľmi silná. Potom mi porozprával, aké mal na chrbte zimomriavky a rozplakal sa. Vedela som, o čom hovorí."

SkryťVypnúť reklamu

Aj na ktoromsi piatkovom nácviku za ňou prišiel jeden z tých menších. Zvyknú spolu veľa debatiť - o frajerkách, o škole, o rodine. „Dostal ma jedinou vetou - teta Darinka, ja som fakt rád, že sa môj víkend začína spevom." (ea)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 989
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 381
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 809
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 898
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 935
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 906
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 834
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu