Chlapci, ktorí vedia, čo je diminuendo

Keď dirigentka Magdaléna Rovňáková založila v roku 1982 Bratislavský chlapčenský zbor, bola to u nás novota. Podobné zbory boli kedysi v katedrálach, chrámoch alebo pri cirkevných školách, no s komunistickými časmi celkom zanikli. Zachovali sa však ...

Chlapcov doma aj vo svete poznajú podľa zamatových bordových vestičiek. Tento mesiac v nich spievajú kantátu Carla Orffa Carmina Burana v Slovenskej filharmónii. Okrem toho spolu s orchestrom Slovenského rozhlasu práve študujú náročnú rozsiahlu skladbu Oratórium Terezín od kanadskej skladateľky Ruth Fazalovej, ktorá ich má v januári navštíviť. FOTO - ARCHÍV BCHZ

Keď dirigentka Magdaléna Rovňáková založila v roku 1982 Bratislavský chlapčenský zbor, bola to u nás novota. Podobné zbory boli kedysi v katedrálach, chrámoch alebo pri cirkevných školách, no s komunistickými časmi celkom zanikli. Zachovali sa však vo východnom Nemecku, v Poľsku a dokonca aj v Rusku. Magda Rovňáková si teda zašla po rozumy do Lipska a odštartovala na zelenej lúke. Dnes jej zbor funguje na špičkovej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Magdaléna Rovňáková prijíma deti po prvej triede základnej školy, keď už vedia čítať a písať, sú schopné prijať aj inojazyčný text a majú určitý hlasový rozsah. Ak sa chlapcovi podarí uspieť, prvý rok navštevuje prípravku, kde sa učí spevácku techniku a ľahšie skladby. Po roku prechádza do koncertného zboru. Popri tom môže navštevovať aj hodiny sólového spevu a klavíra.

„Všeobecnú hudobnú teóriu sa chlapci učia za pochodu. Špeciálne sa však venujeme tým, ktorí sa rozhodli študovať na konzervatóriu. Takmer každý rok sa jeden-dvaja vyberú na profesionálnu hudobnú dráhu," hovorí.

Získavanie chlapcov je cielená a systematická práca. Z prijatých však minimálne päť počas roka odíde. Dôvody sú rôzne - dieťa sa nevie začleniť do kolektívu, nedokáže byť aktívne, alebo má problém s nedomykavými hlasivkami či šelestom.

SkryťVypnúť reklamu

Pre chlapcov sú najlákavejšie festivaly v zámorí - deti precestovali už kus sveta. Doma sa im páči, keď účinkujú v opere a môžu sa obliekať do dobových kostýmov a parochní. Martin Babjak neprejde okolo nich bez toho, aby ich nepotľapkal po pleci. Cítia kolegialitu, a to sa im ráta. Navyše sú v obraze: keď im dirigent filharmónie povie - urobte diminuendo, vedia, o čo ide, vedia,že majú postupne stišovať hlas.

„Obdivujem ich, ako sa dokážu neskoro večer koncentrovať na spev a podávať plnohodnotné výkony. V opere Carmen sú na scéne o trištvrte na desať a spievajú vysoké áčka," hovorí dirigentka.

Aj pre profesionála môže byť zložité pochopiť, ako sa v tomto zbore s deťmi pracuje. V Amerike sa jedna hlasová pedagogička pýtala, ako vysvetľujú deťom, aby spievali tak krásne a nahlas.

SkryťVypnúť reklamu

„Dva večery sme sedeli a rozprávali sa o hlasovej technike, o rôznych spôsoboch, ako z detí hlas dostať. Pani len prikyvovala, a nakoniec sa opýtala - no a ako im to teda poviete?" spomína Magda Rovňáková.

Dostať sa ku kvalitným zborovým skladbám je dodnes problémom. Magda Rovňáková si vybudovala slušný archív aj vďaka tomu, že zbor mal možnosť cestovať po svete.

„Po roku 1989 sme konečne mohli nielen študovať, ale aj spievať sakrálnu hudbu," hovorí. „Nikdy som nedúfala, že táto hudba zaznie v našom podaní tam, kde patrí. Keď sa ma dnes niekto opýta, čo sme spievali predtým, veru, musím hlboko rozmýšľať." Chlapci sú hrdí. To, že chodia do zboru, už nie je smiešne ako pred pár rokmi. Vtedy nejeden z nich spev tajil, keď sa mu kamaráti vysmievali, že je baba.

SkryťVypnúť reklamu

„Sú to všetko poctivo vydreté výsledky. Okrem aplauzu prežívajú chlapci aj veľa napätia a starostí. Len oni vedia, čo za tým je," hovorí Magda Rovňáková.

Anketa

Chlapcov sme sa spýtali: Ako ste sa dostali do zboru? Čo sa vám tam páči?

Filip, 19 rokov:

„Som v zbore už desať rokov. Jasné, že som mal najprv predsudky - chlapec a spievať? Ale pani dirigentka povedala, že mám pekný hlas a zaradila ma do sopránu. Odvtedy som tu, akurát som sa za tie roky presunul do tenoru. Mám rád černošské spirituály, alebo keď spievame backround s nejakou speváckou hviezdou. No a dobré je aj spoločné spievanie s babami."

Andrej - 13 rokov:

„My sme si s mamou všimli v škole leták na konkurz. Mne sa to veľmi nepozdávalo. Zo začiatku som sa aj bál, ale nakoniec som zaspieval a zobrali ma. Postupne sa mi to začínalo páčiť, sú tu celkom fajn chlapci."

SkryťVypnúť reklamu

Peter - 21 rokov:

„Stíham zbor aj popri práci. Som tu šestnásť rokov, najmenších už skoro nepoznám. Spieval som vo všetkých hlasoch okrem tenoru. Po ročnej prestávke som skončil medzi basmi a tu sa cítim najlepšie."

Timotej - 14 rokov:

„Občas je ťažké dodržiavať termíny, ale učím sa byť presný. Pani dirigentka si na to veľmi potrpí. Ak sa chcem dostať do zostavy, musím makať. Teraz sa chystáme do Paríža, už sa veľmi teším. Je fajn, keď sú to výmenné pobyty a bývame v rodinách, hlavne keď ide o dievčenské zbory. Spievame veľa, často cez víkendy a niekedy aj cez prázdniny. Ale som rád. Na našej škole sa veľký dôraz na hudobnú nekladie. Učiteľka donesie rádio - a púšťajte si, čo chcete."

Tomáš - 12 rokov:

„Keď som ešte chodil do škôlky, prišiel jeden pán, zahral nám nejaké stupnice a my sme zaspievali. Na druhý deň nám zavolali domov a bol som v zbore. Inak chodím na základnú školu s rozšírenou hudobnou výchovou. Niektorí moji kamaráti mi občas hovorievajú, že by tiež chceli chodiť do zboru. Trochu mi závidia, že chodím po svete."

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu