Bratislava 4. októbra (TASR) Rodičia trestajú telesnými trestami takmer 50 percent chlapcov a 22 percent dievčat. Vyplýva to z prieskumu Detského fondu (DF) SR realizovanom na vzorke 614 žiakov v šiestich bratislavských základných školách počas augusta a septembra tohto roku.
Telesnými trestami detí sa zaoberá dvojdňová celoslovenská konferencia, ktorá dnes začala v Bratislave. Podujatie je vyvrcholením kampane proti používaniu fyzických trestov pod názvom Dieťa v ohrození X: Biť ľudí je zlé... deti sú tiež ľudia! Slovensko patrí ku krajinám, v ktorých nie sú telesné tresty zakázané. V SR prevláda názor, že rodič si môže robiť s dieťaťom čo uzná za vhodné. "O škodlivosti trestov nie je verejnosť dostatočne informovaná, a tak k tomuto problému zostávame ľahostajní," povedala riaditeľka DF SR Alena Synková na tlačovej besede.
Cieľom konferencie je podpora myšlienky, že telesný trest poškodzuje dieťa psychicky i fyzicky, ako aj povzbudiť rodičov, opatrovníkov a učiteľov na hľadanie alternatívnych metód. "Chceme upozorniť, že použitie trestu nie je správne. Ak budú deti o tom vedieť, pochopia, že rodičia nekonajú správne," uviedla Synková a dodala, že "vytvoriť zákon o telesných trestoch neznamená, že nie je možné dať deťom mantinely, v rámci ktorých by sa mali správať".
Podobný prieskum zrealizoval DF SR aj medzi rodičmi, kde z 200 dospelých 19 percent respondentov zažilo bitku v detstve a 22 percent nebolo bitých, no trestali ich zákazmi. Tretina rodičov by svoje dieťa nikdy nebila a 12 percent trestalo iba v prípade, že dieťa hnevalo alebo nepočúvalo. "Otec ma pravidelne v mladosti bil, mama sa len prizerala a utierala krv z nosa na linoleu. Ale mám ho rád, lebo ma naučil mnoho iných zaujímavých vecí," uviedol 31-ročný rodič.
Rodičia podľa prieskumu najviac trestajú za neporiadok a v období, keď sa vracajú z práce domov. Za zničenie nejakej veci potrestalo dieťa 27 percent rodičov, za zlé známky 22 percent. "Mama často nemá peniaze, tak mi nedá vreckové pre zlé známky," posťažoval sa v prieskume 9-ročný žiak.