„Je kompetentná, lojálna, je to osobnosť a má štýl. Pre nás je najlepšou kandidátkou," chválil včera rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel kandidátku ľudovcov (ÖVP) na prezidenta - šéfku diplomacie Benitu Ferrerovú-Waldnerovú. FOTO - REUTERS
Vládni ľudovci vybrali ministerku Ferrerovú-Waldnerovú, opozícia politického veterána FischeraJe odštartované: súboj o kreslo rakúskeho prezidenta sa oficiálne začal. Vládni ľudovci (ÖVP) kancelára Schüssela včera podľa očakávania nominovali šéfku diplomacie Benitu Ferrerovú-Waldnerovú. Jej jediný rival, kandidát sociálnych demokratov (SPÖ) Heinz Fischer je známy už dlhšie. Jedno z týchto dvoch mien bude takmer s istotou patriť budúcemu rakúskemu prezidentovi.
Neoficiálne beží prezidentská kampaň už niekoľko týždňov. Heinz Fischer, ktorý nemal v strane protikandidáta, je aktívny od augusta. Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorej chýbala jasná stranícka podpora, vyčkávala. Aj tak boli mnohé termíny šéfky diplomacie neobvykle „ľudové" - napríklad návšteva vianočných trhov.
Podľa expertov sa Rakúšania ešte nikdy nerozhodovali medzi takými odlišnými kandidátmi a je preto ťažké s určitosťou povedať, kto vyhrá. Od marca minulého roka viedla rebríček Ferrerová-Waldnerová, v júni ju predbehol Fischer a odvtedy náskok zvyšuje. Podľa posledných prieskumov by ho volilo 43 percent Rakúšanov, o 12 percent viac ako kandidátku ľudovcov.
Podľa šéfa inštitútu OGM Wolfganga Bachmayera má o trochu lepšie vyhliadky sociálny demokrat Fischer. Mohol by byť dobrou protiváhou súčasnej vláde ľudovcov a slobodných. Ferrerová-Waldnerová je zase lepšie prezentovaná v médiách.
Christoph Hofinger z inštitútu SORA si myslí, že pohlavie nebude rozhodujúce. Podľa Bachmayera však nebude ani prekážkou. „Rakúsko je zrelé na to, aby zvolilo do prezidentského kresla prvú ženu," povedal podľa denníka Der Standard.
Prezidentská kampaň nebude o témach, ale o osobách. Hoci sociálni demokrati by radi hlasovanie zmenili na referendum o neutralite, o ktorej dnes Rakúsko horúčkovito diskutuje. Fischer hovorí, že neutralita sa osvedčila a netreba ju meniť. Ferrerová si naopak myslí, že už dávno prešla zmenami a stráca na význame.
Hoci súboj vedú dve najsilnejšie strany, dôležitá bude podpora tých menších. Opoziční Zelení preferujú Fischera, ale koaliční slobodní taktizujú. Koho podporia, povedia až v marci, po voľbách v spolkovej krajine Korutánsko. Tam sa čaká, či bývalý šéf slobodných Jörg Haider príde o post hajtmana. Kým to nebude jasné, chcú slobodní držať silného koaličného partnera v šachu a za podporu Ferrerovej-Waldnerovej získať protihodnotu.
V Rakúsku, rovnako ako u nás, volia prezidenta priamo. Rozhodujúca je však podpora politických strán. Od roku 1986 sedia v prezidentskom Hofburgu nepretržite ľudovci. Ak by sa tam udržali, získali by v krajine monopol na moc.
BENITA FERREROVÁ-WALDNEROVÁ (56)
politická kariéra: začala sa v hospodárstve, pokračovala v diplomatických službách, v roku 1994 sa stala prvou ženou vo funkcii šéfky protokolu v OSN, v rakúskej politike je od roku 1995, najprv ako štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí, od roku 2000 je šéfkou diplomacie
silné a slabé stránky: jeden z najlojálnejších členov Schüsselovho kabinetu, meno si urobila počas sankcií EÚ proti Rakúsku, nemá veľkú podporu v jednotlivých spolkových krajinách, ako sama hovorí - je netrpezlivá a stále v strese
volebná stratégia: pod mottom „Úsmev pre Hofburg" chce ministerka zabodovať šarmom a dobrým kreditom v zahraničí
súkromie: dvakrát vydatá, bezdetná.
HEINZ FISCHER (66)
politická kariéra: viac ako 40 rokov v politike, najdlhšie pôsobiaci politik v krajine, oddaný sociálny demokrat, bez ktorého sa v strane nič neudeje, 12 rokov bol predsedom parlamentu (1990 - 2002), dnes druhý podpredseda, minister pre vedu (1987 - 1990)
silné a slabé stránky: skúsený, sebavedomý a rozvážny politik, občas je trochu nudný, dlhé pauzy takmer za každým slovom sú pre jeho partnerov zaťažkávajúcou skúškou, má však silnú podporu svojej strany
volebná stratégia: chce pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi vládou a opozíciou
súkromie: ženatý, dve deti
(mim)