te zásadný medzník." „Je to ďalšie potvrdenie amerického ducha bádania," povedal americký prezident George Bush.
Riadiace stredisko amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v Pasadene už má prvé fotografie pristávacieho modulu, ktoré rover urobil hneď po jeho opustení. Na obrázkoch vidno aj stopy vytlačené v pôde Marsu, ktoré za sebou robot veľký ako golfový vozík zanecháva.
Vozidlo by sa malo v nasledujúcich 78 dňoch pohybovať po trase dlhej 248 metrov a prebádať neďalekú priehlbeň a vzdialenejšie pahorky. Prvou úlohou Spiritu bude lokalizovať s pomocou panoramatických kamier Slnko a tým aj pozíciu Zeme, aby mohol správnym smerom nastaviť svoje antény. Spirit by však mal predtým zostať niekoľko dní „zaparkovaný", aby spravil geologický prieskum pôdy a horniny.
Až potom sa vydá na kľukatú prechádzku po kráteri Gusev, aby v ňom pátral po stopách bývalého života. Kráter je veľký asi ako Morava. Podľa vedcov sa tam kedysi mohlo nachádzať jazero s vodou, ktorá je predpokladom života. Robot už kamerami spravil najmenej 3900 snímok a zaslal ich na Zem. Napokon tak bol zostavený celkový panoramatický obraz okolia pristátia sondy. Riadiace stredisko nepoznalo presné miesto pristátia až do utorka, keď vyhodnotilo fotografie zaslané z červenej planéty a určili miesto pristátia na základe krajinných znakov. Po pristátí rover údajne odskočil o 800 metrov od miesta prvého dopadu na povrch.
Príprava na prvú prechádzku prebiehala hladko. NASA musela v stredu dokončiť otočku vozíka o 115 stupňov a naviesť ho na náhradnú rampu pretože mu v prejazde prekážal vzduchový vankúš. Odborníci tento krok označili za najriskantnejší od pristátia Spiritu na Marse v noci z 3. na 4. januára.
(čtk)