Je to skvelá a významná správa, história kozmického výskumu dáva dosť dôvodov, aby bol optimizmus spojený s dobývaním Mesiaca a Marsu opatrný, reagujú americké prestížne denníky na Bushovu kozmickú víziu. Sľúbil v nej nové kozmické lode, návrat na Mesiac a dobytie Marsu.
„Smelé vízie ľudských letov do kozmu sa končili skôr zlyhaniami, odkladmi a prekročeniami rozpočtu, než nespochybniteľným úspechom. Osud bol neprajný najmä k republikánskym prezidentom. Dvakrát sa stalo, že práve v roku prezidentských volieb oznámili vesmírne projekty," napísal v denníku New York Times William J. Broad. „Napokon z nich nič nebolo."
Bushova nová vesmírna politika má aj politický podtext - prezident chcel v roku volieb vytýčiť cieľ, za ktorým by sa mohol zjednotiť celý národ a zároveň sa predviesť ako vizionár, ktorý prijíma silné výzvy a dovidí za horizont svojho mandátu.
Ľudská posádka má doraziť na planétu, ktorej podmienky sa najviac podobajú na Zem. Deň tam trvá 24 hodín a 37 minút, rok už 687 pozemských dní a priemerná teplota na povrchu je mínus 63 stupňov.
Bush hovoril o Američanoch ako o národe vizionárov. „Možno objavíme na Mesiaci a Marse také zdroje, ktoré budú presahovať našu predstavivosť, ktoré preveria našu schopnosť snívať," povedal Bush. „Nevieme, kde sa táto cesta skončí, vieme však už toto: „Ľudia mieria do kozmu," povedal a pripomenul, že doteraz sa kozmonauti dostali najďalej len 621 kilometrov od Zeme.
Neznámy nie je len koniec cesty. Aj Bush priznal, že na grandiózny projekt bude treba ešte peniaze dohľadať. A čo sa týka Marsu, sú tu otázky technologického charakteru. Let ľudskej posádky na Mars je pri súčasných vedomostiach a možnostiach riskantný - ako napríklad zvládne ľudské telo v bezváhovom stave veľmi dlhú cestu a misiu na Marse?
Bush stavil na kozmickú agentúru, ktorá sa len ťažko spamätávala z minuloročného pádu raketoplánu Columbia, a v NASA zavládla vzrušená radosť. Nálada je plná očakávaní - radosti, ale aj obáv z ambiciózneho projektu. „Na tento deň som čakal 31 rokov," povedal Eugene Cernan, posledný astronaut, ktorý nechal na Mesiaci odtlačok nohy.
MAREK CHORVATOVIČ
Rusko: aj my máme svoj projekt Bush síce v prejave povedal, že nestojí o nové kozmické preteky, aké sa rozbehli počas studenej vojny medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom, ruskí vedci však na jeho ambiciózny plán zareagovali ambicióznymi vyhláseniami. Predstavitelia Európskej vesmírnej agentúry prijali Bushovo vystúpenie s nadšením. Námestník riaditeľa Ruského úradu pre letectvo a vesmír Nikolaj Mojsejev povedal, že Rusko ešte do konca tohto roka vypracuje federálny program rozvoja vesmírneho sektoru až do roku 2015 a je vraj možné, že tieto projekty budú do programu patriť. „Máme mnoho návrhov vedcov na organizáciu výprav na Mesiac a Mars," povedal Mojsejev. Optimisticky sa vyjadrovali aj predstavitelia vplyvného moskovského Lavočkinovho ústavu, v ktorom kedysi vznikol legendárny Lunochod. Údajne v tomto podniku pracujú na mesačných automatoch. (čtk, reuters) |