George Bush sa porozprával s astronautom na palube kozmickej stanice (ISS).
Riaditeľ planetária Mikuláša Koperníka v Brne ZDENĚK POKORNÝ:
Bush oznámil plán na dobytie Marsu. Do akej miery ide o vedu a do akej miery tam cítite politické rozhodnutie?
„Cesta človeka na Mars je rozumný blízky cieľ, ku ktorému treba nájsť nejakú politickú motiváciu - aby ostatní pochopili, že je to rozumné. Znamená to aj, že do výskumu pôjde viac peňazí. Sú to dobre vynaložené peniaze, ktoré sa vracajú. Poznatky z výskumu Mesiaca sa zúročili pri stavbe satelitov, materiály do extrémnych podmienok sa dnes využívajú v kuchyniach. To že sa teraz rozprávame mobilným telefónom, je dôsledok miniaturizácie, pre sondy nevyhnutnej. Cenné sú aj poznatky z riadenia gigantických projektov - také množstvo ľudí ako pri ceste na Mesiac nikdy predtým nespolupracovalo - s výnimkou vojenských operácií v II. svetovej vojne."
Aké šance dnes majú v kozmických pretekoch Čína a Rusko?
„Šance Číňanov za najbližších dvadsať rokov nie sú veľké, neinovujú. To, čo ukazujú, by pri sústredení peňazí dokázala aj EÚ. Rusi majú finančné aj technologické problémy, lebo kozmický výskum bez priemyselného zázemia stojí na hlinených nohách - a to sa ukázalo už v 70. a 80. rokoch."
Máme právo zasahovať do prostredia na Marse?
„Človek musí expandovať, ak nemá zahynúť. Neexistuje zotrvačný stav - buď môžeme prenikať hore, alebo ísť dole. Myslím, že verejná mienka bude na strane ďalšieho výskumu aj za cenu zavlečenia infekcie na Zem."
Výskumník Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity PETR JAKEŠ:
Bush oznámil plán na dobytie Marsu. Do akej miery ide o vedu a do akej miery tam cítite politické rozhodnutie?
„Spojené štáty dokazujú svoju technologickú prevahu nad Európou. Ide, samozrejme, o Bushovu predvolebnú kampaň, tak trochu sa hrá na Kennedyho 60. rokov."
Aké šance dnes majú v kozmických pretekoch Čína a Rusko?
„Ruská kozmická intelektuálna elita je rozprášená. V Moskve chýbajú hlavné mozgy, Rusi sú dnes mimo. Je to, ako keď zatopíte baňu - už sa do nej neviete dostať. Je to otázka dvadsiatich až päťdesiatich rokov, kým Rusi stratu doženú. Číňania sú vo vývoji v 1965 až 1967. V Amerike je okolo výskumu menej byrokracie. Špičky ruského výskumu odišli do Ameriky."
Máme právo zasahovať do prostredia na Marse?
„Nemyslím, že by sme tam vôbec nemali ísť, ale nemáme právo zasahovať do systému. Keď napríklad za dve miliardy rokov bude svietiť Slnko viac, mohol by sa tam vyvinúť život. Existujú plány zvané „terraforming", podľa ktorých by sa na Mars priviezol ťažší plyn. Ten by vyvolal skleníkový efekt a povrch Marsu by sa ohrial. Na to nemáme morálne právo. Výskum áno, ale pokusy o kolonizáciu určite nie. Keď máte záhradu, môžete sa pozrieť cez plot, ale preliezť plot a začať susedovi presádzať kapustu, to nejde. A tak by sme sa mali správať aj k vesmírnym susedom. Nové formy života by sme mali skôr poznávať cez plot.
Autor: Zuzana V. Očenášová