m komuniké ďalej uviedol, že spoločnosť preskúmala všetky možnosti, ale „nijaká iná okrem premiestnenia na Slovensko nezaručuje jej budúcu konkurencieschopnosť."
Sťahovanie výroby na Slovensko pripraví o prácu 446 ľudí, ktorí v Barcelone montovali audio a video techniku. Ďalších 425 nezamestnaných pribudne vo Wynyarde na severovýchode Anglicka, kde sa vyrábajú počítačové monitory a mikrovlnné rúry. Okrem toho Samsung ruší aj španielsky závod na výrobu mobilných telefónov, ktorých produkcia sa presunie do Číny.
Vedenie Samsungu svoje rozhodnutie sústrediť európske aktivity na Slovensku zdôvodnilo potrebou znížiť výrobné náklady. Inak by firma nedokázala držať krok s rýchlym rozvojom technológií a s ním súvisiacim skracovaním obchodnej životnosti produktov a poklesom cien.
Viacerí zahraniční investori, ktorí sa rozhodli pre Slovensko, označujú za jeho výhody najmä kvalifikovanú a lacnú pracovnú silu, dobrú geografickú polohu krajiny, ako aj atraktívny daňový systém.
Samsung doteraz do galantského závodu na výrobu monitorov a televízorov investoval vyše pol miliardy korún. Okrem toho plánuje dať na výstavbu novej fabriky, zameranej na bielu techniku, zhruba 40 miliónov eur, čo je v prepočte vyše 1,6 miliardy korún.
Výrobné linky Samsungu Electronics Slovakia od októbra 2002 opúšťajú klasické počítačové monitory. Vlani v marci sa výrobný program rozšíril aj o displeje z tekutých kryštálov (LCD). Kórejský investor chcel pôvodne fabriku, ktorá dnes stojí v Galante, vybudovať v Rumunsku. Zástupcovia galantského okresného úradu však začiatkom roka 2002 oslovili zástupcov koncernu a pripravili im lepšie podmienky.
(sita, tasr, ij)