Ak naším autobusom cestujú ľudia zo západnej Európy, sú prekvapení, že za rakúskym colníkom musia ísť oni.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Keď prejde autobus na hraničnom priechode Petržalka-Berg slovenskou kontrolou, zastane na červené svetlo. Cestujúci musia vystúpiť, postaviť sa do radu pred dvere budovy a po jednom vchádzať vnútri k okienkam. Rakúsky systém kontrolovania pasov na tomto priechode nie je úplne bežný, inde chodí colník do autobusu.
V Bergu rakúsky colník sedí v teple a cestujúci idú k nemu, aby ich mohol skontrolovať. „Mali by to robiť tak, ako Slováci. Slovenský pasovák vojde do autobusu, ľudia nemusia vychádzať von," hovorí cestujúci, ktorý má namierené z Bratislavy do Viedne pravidelnou linkou o jednej popoludní. „Ani mne sa to veľmi nepáči," pridáva sa iná cestujúca.
„Funguje to vyše tri roky. Podľa mňa je to lepšie," tvrdí však vodič linkového autobusu. V budove sú počítače, kontrola je rýchlejšia, ak nie sú problémy, trvá podľa neho 5 - 10 minút. „Kedysi to bývalo tak, že sme sa s autobusom postavili nabok. Policajt prišiel o pätnásť minút, niekedy o dvadsať. Zobral desať pasov, išiel s nimi a nebolo ho. Niekedy aj pol hodiny."
Cestujúci sa neraz hnevajú, padajú aj tvrdé výrazy. Rakúšania vraj takto obťažujú iba Slovákov, lebo je pre nich príjemnejšie sedieť v budove a tváriť sa, že sú majstri sveta.
„Býva aj zopár nespokojných, niektorým to prekáža," hovorí vodič. „Ale tí, ktorí predtým nechodili autobusom do Rakúska, nevedia, že to bývalo oveľa horšie. Pre väčšinu ľudí je normálne, že vystúpia, ukážu pas a o pár minút ideme preč."
Z linkových autobusov musia podľa vodiča vystúpiť všetci, bez ohľadu na to, či je niekto Slovák, Rakúšan, alebo Nemec. „Pri zájazdových autobusoch ľudia zvyčajne nevystupujú, vodič zoberie zoznam cestujúcich, pasováci si ho pozrú, dajú pečiatku a autobus môže ísť. Iba niekedy vyžadujú, aby vystúpili aj cestujúci. Väčšinou musia vystupovať Poliaci, ale inak zájazdové autobusy idú plynulo."
(rf)