Lesoochranárske zoskupenie VLK tvrdí, že jedine útlm výskytu klasického moru diviakov môže viesť k dlhodobému potlačeniu moru v chovoch ošípaných. Podľa zoskupenia sa o to od začiatku 90. rokov bez dlhodobého efektu pokúšajú poľovníci, a teraz by mali dostať priestor vlky.
„Ochorením diviakov na klasický mor ošípaných je najväčšmi postihnutá tá časť Slovenska, v ktorej chýba vlk ako prirodzený predátor. V priebehu rokov 1994 - 1998 bol mor diviakov zaznamenaný v 241 lokalitách, z toho vyše 90 percent lokalít bolo v miestach, kde sa vlky trvale nevyskytujú. Zničiť prírodné ohniská moru diviakov s následným pozitívnym vplyvom na chovy ošípaných je možné iba návratom svoriek vlkov do hôr," konštatovala Jana Strnádová z VLK.
Lesoochranári svoje úvahy dokazujú tým, že diviaky sú na Slovensku, hneď po jelenej zveri, druhou hlavnou korisťou vlkov. Podľa zahraničných výskumov je 95 percent diviakov vo veku do 1,5 roka nakazených morom. Podľa Strnádovej je to skupina, ktorá je hlavnou korisťou vlkov.
Vlk bol po roku 1995 na Slovensku celoročne chránený zákonom. Po nástupe ministra Miklósa sa tento stav zmenil.
„Situácia sa nezmenila ani po tom, keď rezort ministerstva pôdohospodárstva priznal po sčítaní šeliem na Poľane v roku 2001, že početné stavy vlka udávané poľovníkmi sú oproti skutočným stavom päťnásobne nadhodnotené.
V roku 2002 uviedli poľovníci 924 kusov vlkov na Slovensku," dodáva Strnádová.
(wm)