Približne dvadsaťpäťtisíc ošípaných museli utratiť v súvislosti s prasačím morom. FOTO - ARCHÍV TASR
S likvidáciou sa začne v pondelok, celkový počet utratených ošípaných tak vzrastie na hornej Nitre až na 25-tisíc.
Pre radikálne riešenie sa rozhodli odborníci, ktorí sa včera stretli s chovateľmi na porade v Koši. Zúčastnil sa na nej aj riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinárskej správy Jozef Bíreš, ktorý sa pred niekoľkými dňami vrátil z Bruselu. „Našou snahou je, aby sa nákaza nešírila ďalej a aby boli opatrenia v súlade s legislatívou Európskej únie," povedal Bíreš.
Cieľom veterinárov je ochrániť región a zabezpečiť, aby chov ošípaných na hornej Nitre nepadol. Na stretnutí sa hovorilo aj o problematike vakcinácie, ktorá sa na Slovensku už niekoľko rokov nevykonáva. Aj sami podnikatelia sa nakoniec zhodli, že ak by ju obnovili, odrezali by si cestu na európske trhy.
„Každý z nás má ambície v Európe uspieť," povedal nám predseda roľníckeho družstva podielnikov v Koši Eugen Pallo. V jeho chove zistili mor medzi prvými a utratili tu približne 2400 ošípaných. Družstvu vznikla škoda 10 miliónov - 4,2 milióna im uhradila poisťovňa, 787-tisíc dostali od štátu, no strata je stále výrazná. Treba k tomu pripočítať, že denne dali na dezinfenkciu priestorov 100-tisíc korún a za odvozy do kafilérie viac ako 550-tisíc. Očakávajú, že im pomôže štát, zatiaľ však presne nevedia, akým spôsobom. Po splnení prísnych veterinárnych kritérií by chceli nový chov rozbehnúť už vo februári.
Aj podnikateľ Sinajar Al-Hadi nepovažuje prípadnú vakcináciu vo vzťahu k únii za vhodné riešenie. Na jeho družstve síce priamo nákazu nepotvrdili, považovalo sa však za takzvané konktaktové miesto.
Pomoc štátu je kľúčová aj podľa Jozefa Bíreša. Za krajnú možnosť odborníci považujú aj vakcináciu. Stalo by sa tak iba v prípade, ak by sa situácia s morom vymkla spod kontroly. V tom prípade by sa začalo s vakcináciou diviakov, ktorá sa robí kladením návnad podobne ako v prípade besnoty líšok. Tento proces by však trval štyri roky a podnikatelia by zatiaľ zaznamenávali v únii výrazné straty.
V krajinách Európskej únie sa prasatá proti prasačiemu moru neočkujú. V prípade nákazy sa likvidujú celé chovy. Vakcinácia totiž nezabráni šíreniu infekcie, zviera infekciu dostane, ale nemusí ochorieť. Únia vakcináciu nezakazuje, ale mäso zo zaočkovaných zvierat sa tam nesmie vyvážať. Mäso je pre spotrebiteľa neškodné. (r)